Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Севар Иванов след Фулбрайт

Докато го гледахме на малкия екран в сериала "Войната на буквите", Севар Иванов изживяваше американската картинка – Ню Йорк в динамични кадри и светлини, пълен с хора, които са във вечно движение, хиляди сцени за покоряване и възможности, които чакат да бъдат уловени. Иначе казано – Севар Иванов, когото познаваме като актьор, носител на "Икар" 2022 за "Поддържаща мъжка роля", бивш зам.-директор на Благоевградския театър, удостоен и с наградата "Андрей Баташов" от Ордена на рицарите тамплиери на Йерусалим, а също така и арт мениджър, беше стипендиант по Фулбрайт в САЩ.

Докторант на годината в катедра "Медии и обществени комуникации" на УНСС, той беше на седем часа разлика от България, за да разбере какво всъщност е постигнал в страната си и какво още може да му даде тя.

"Кандидатствах на шега, без да знам колко голямо нещо е това и как ние тук, в България, не си даваме сметка за възможностите, които имаме и които ни се предоставят да обменим опит. Подобен образователен обмен като програмата Фулбрайт беше страхотен за мен, защото той всъщност е двустранен процес", разказа в "Какво се случва" Севар Иванов.

Ралица Стоянова и Севар Иванов в
По негови думи той е научил много за културата и изкуството в САЩ и най-вече в Ню Йорк, но и хората, с които е общувал, са успели да научат за историята, културата и наследството на България. Впечатлява го това, че там всеки се интересува от личността, а не от обвивката. А нюйоркчани пък са го оценили като онова ново нещо, благодарение на което могат да обогатят знанията си.

Фулбрайт България отбелязва 30 години с церемония, на която водещ ще е именно Севар Иванов. Още за натрупания от него опит в Щатите можете да чуете в звуковия файл.

Севар отново се завръща на театралната сцена с "Шахнаме: сказание за Зал". Спектакълът тръгна на национално турне, което започва от София – на 23 април от 19.30 часа в Топлоцентрала.

Снимки: ФС на Севар Иванов, Иван Дончев
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конкурсът "Искри" стартира за поредна година

Даваме поле на децата да творят! За поредна година програма "Христо Ботев" на Българското национално радио организира конкурс за детско литературно творчество. Програмата ще проведе конкурса за 42- ри път "Искри". През годините той се е утвърдил като най-старият и авторитетен конкурс у нас за литературни произведения, написани от деца...

публикувано на 11.02.25 в 11:04

"Терапията": страхът е там, където са желанията ни

Колко силно говорят страховете ни и колко раним е вътрешният ни свят? До какво може да ни доведе критиката и възможността да бъдем видени, но не и оценени? Да бъде разбран ли е това, което човекът най-силно желае? А ако е артист – това желание засилва ли се? Има ли въпроси – има и кой да предизвика размисъл върху тях. Новият български филм..

публикувано на 11.02.25 в 10:35

Пиесата "Швейцария" за първи път на българска сцена

Най-новото заглавие в репертоара на Театър 199 "Валентин Стойчев" е спектакълът "Швейцария" от Джоана Мъри-Смит. Този текст на авторката се поставя за първи път на българска сцена. "Пиесата ни среща с Патриша Хайсмит, когато тя вече живее като отшелник в алпийската страна и няма намерение да публикува повече романи. В дома ѝ пристига енигматичен..

публикувано на 11.02.25 в 08:55

София посреща най-доброто от италианското планинарско кино

За поредна година София посреща най-доброто от италианското планинарско кино. Очакват ни три филмови вечери – 11, 12 и 13 февруари – с традиционната кинопанорама "Истории от планината", всеки ден от 19:00 часа в Дом на киното.  Селекцията включва 12 италиански филма – едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и..

публикувано на 11.02.25 в 08:35
проф. Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011)

Литературният обмен между България и Полша

Това е първият от серия броеве на предаването, посветени на полската литература.  Пилотното издание на рубриката "На фокус: Полша" разказва за литературоведката и преводачка Ванда Смоховска.  Литературоведката и преводачка професор Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011) – полякинята, емигрирала в България по време на Втората световна война, която посвещава..

публикувано на 10.02.25 в 16:30