Докато го гледахме на малкия екран в сериала "Войната на буквите", Севар Иванов изживяваше американската картинка – Ню Йорк в динамични кадри и светлини, пълен с хора, които са във вечно движение, хиляди сцени за покоряване и възможности, които чакат да бъдат уловени. Иначе казано – Севар Иванов, когото познаваме като актьор, носител на "Икар" 2022 за "Поддържаща мъжка роля", бивш зам.-директор на Благоевградския театър, удостоен и с наградата "Андрей Баташов" от Ордена на рицарите тамплиери на Йерусалим, а също така и арт мениджър, беше стипендиант по Фулбрайт в САЩ.
Докторант на годината в катедра "Медии и обществени комуникации" на УНСС, той беше на седем часа разлика от България, за да разбере какво всъщност е постигнал в страната си и какво още може да му даде тя.
"Кандидатствах на шега, без да знам колко голямо нещо е това и как ние тук, в България, не си даваме сметка за възможностите, които имаме и които ни се предоставят да обменим опит. Подобен образователен обмен като програмата Фулбрайт беше страхотен за мен, защото той всъщност е двустранен процес", разказа в "Какво се случва" Севар Иванов.
По негови думи той е научил много за културата и изкуството в САЩ и най-вече в Ню Йорк, но и хората, с които е общувал, са успели да научат за историята, културата и наследството на България. Впечатлява го това, че там всеки се интересува от личността, а не от обвивката. А нюйоркчани пък са го оценили като онова ново нещо, благодарение на което могат да обогатят знанията си.
Фулбрайт България отбелязва 30 години с церемония, на която водещ ще е именно Севар Иванов. Още за натрупания от него опит в Щатите можете да чуете в звуковия файл.
Севар отново се завръща на театралната сцена с "Шахнаме: сказание за Зал". Спектакълът тръгна на национално турне, което започва от София – на 23 април от 19.30 часа в Топлоцентрала.
Даваме поле на децата да творят! За поредна година програма "Христо Ботев" на Българското национално радио организира конкурс за детско литературно творчество. Програмата ще проведе конкурса за 42- ри път "Искри". През годините той се е утвърдил като най-старият и авторитетен конкурс у нас за литературни произведения, написани от деца...
Колко силно говорят страховете ни и колко раним е вътрешният ни свят? До какво може да ни доведе критиката и възможността да бъдем видени, но не и оценени? Да бъде разбран ли е това, което човекът най-силно желае? А ако е артист – това желание засилва ли се? Има ли въпроси – има и кой да предизвика размисъл върху тях. Новият български филм..
Най-новото заглавие в репертоара на Театър 199 "Валентин Стойчев" е спектакълът "Швейцария" от Джоана Мъри-Смит. Този текст на авторката се поставя за първи път на българска сцена. "Пиесата ни среща с Патриша Хайсмит, когато тя вече живее като отшелник в алпийската страна и няма намерение да публикува повече романи. В дома ѝ пристига енигматичен..
За поредна година София посреща най-доброто от италианското планинарско кино. Очакват ни три филмови вечери – 11, 12 и 13 февруари – с традиционната кинопанорама "Истории от планината", всеки ден от 19:00 часа в Дом на киното. Селекцията включва 12 италиански филма – едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и..
Това е първият от серия броеве на предаването, посветени на полската литература. Пилотното издание на рубриката "На фокус: Полша" разказва за литературоведката и преводачка Ванда Смоховска. Литературоведката и преводачка професор Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011) – полякинята, емигрирала в България по време на Втората световна война, която посвещава..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg