Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Всичко това можеше да е твое" – роман за загубата

Наскоро на български език излезе шестият роман на талантливата датска писателка Йосефине Клоугарт. Преводът дължим на Мария Змийчарова, а оформлението на книгата на София Попйорданова.

Авторката ни въвлича в една пълнокръвна семейна сага, която калейдоскопично разгръща историята на две сестри и техните семейства. Всичко "започва" от болката и объркването, които предизвикват вегетативното състояние на бащата, в което той изпада внезапно. Барбара, една от двете сестри, за да намери опора в тази безнадеждна ситуация, навлиза отново в миналото и връща назад всички възможни спомени, опитвайки се да се докосна до същността на всеки един от близките си хора.

Роман за скръбта и загубата, но и за майчинството, бащинството, сестринството и фамилните травми, които се препредават и растат във всеки нас по различен начин. Какво би могло да бъде наше и какво ни е отказано още с раждането, се разплита пред нас като сложна плетеница от чувства, спомени и лични решения.

Йосефине Клоугарт (р. 1985) се утвърждава като едно от най-ярките имена в съвременната датска литература още с първите си романи. "Възходи и падения" (2010) и "Един от нас спи" (2013) са номинирани за престижната Награда за литература на Северния съвет. През 2011 г. получава датската кралска награда "Звезден прах", връчвана на млади творци от Дания и Гренландия. Йосефине Клоугарт учи история на изкуството и литературата в Университета в Орхус и в Академията за творческо писане в Копенхаген, където понастоящем преподава. Тя е съосновател на издателство "Forlaget Gladiator" и негов водещ редактор, както и инициатор и двигател на проекти в областта на културата.

Повече за този роман  научете от преводачката Мария Змийчарова.

Снимка – Белослава Димитрова

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските автори на Венецианското биенале "Хомо Фабер"

Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..

публикувано на 11.01.25 в 12:05

Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА

Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е  завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия.  В рамките на проекта бяха проведени..

публикувано на 11.01.25 в 08:20
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45