Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се превърнат ли в лукс творческите професии

Снимка: Rawpixel

До 7 години между 400 и 800 милиона души ще бъдат изцяло заменени в работата си от изкуствен интелект (ИИ) според изследване на консултантската компания McKinsey.

ИИ е изключително ефективен в извършването на рутинни и повторителни операции, но неотдавна се установи, че е способен да замени хората и в творчески професии.
Творческите индустрии или т.н. творческа икономика – са отраслите, които се основават на индивидуално творчество, умения и талант и които имат потенциал за създаване на работни места и богатство чрез създаване и използване на интелектуална собственост. Обикновено те представляват около 3.8% от работната сила в европейската икономика.

Настъплението на ИИ в творчески професии като тези на преводачите, копирайтърите и дизайнерите изследва Багрян Маламин, докторант към Института по социология към БАН.

Багрян Маламин (снимка: Веселин Гергов)
Респондентите му смятат, че ИИ ще улесни работата им и ще поеме повторителните, рутинни части от работата, докато те ще могат да се съсредоточат върху чисто творческия аспект.

Напълно възможно е в скоро време текстовете и изображенията, създадени от хора, да станат луксозни, да са нещо като "био-то" на дизайна – една от творческите сфери, която и до момента е претърпяла най-радикалните промени в средствата и начините на изпълнение.

Изследването на Багрян Маламин е първото в България, което разглежда въздействието на дигитализацията върху представители на творческите индустрии, които са интересен частен случай на отношенията между човека и изкуствения интелект в светлината на Индустрия 4.0, агресивната дигитализация и навлизането на платформената икономика или юберизацията.

Чуйте разговора с Багрян Маламин в "Лабиринти на познанието".

Снимки: Rawpixel, Веселин Гергов
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нина Димитрова: В Китай "се задявах" с роботи-сервитьори

Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по света. За любителите на статистиката ще спомена, че нейният "Шинел" по Гогол е хит две поредни години и е в класацията "Топ 20" на най-добрите събития на най-големия световен фестивал на изкуствата в..

публикувано на 16.02.25 в 15:10
Доц. Ирина Вутова

Доц. Ирина Вутова: Трябва да готвим децата да бъдат грамотни хора

Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..

публикувано на 15.02.25 в 09:15

Да караш колело върху тел над джунгла в Мавриций

Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..

публикувано на 14.02.25 в 17:10

На 14 февруари отбелязваме Успение Кирилово

Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..

публикувано на 14.02.25 в 07:45

Модернистична Европа в артистична България

В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..

публикувано на 12.02.25 в 17:39