Новините от международната сцена през тази седмица включват конфликта в Судан, предстоящите избори в Турция и нови събития на Балканите. В интервю за предаването "Нашият ден" журналистът Иво Иванов коментира последните международните събитията.
По думите му Судан получава независимост пред 1955 и оттогава страната е в непрекъсната гражданска война, редуват се военни режими.
“Сепаратизмът между Севера и Юга е особено силно изразен. На Север има едно арабско мнозинство около района на Хартум, което исторически винаги е било обвързано с Египет. На Юг доминират християни и представители на негроидната раса, някои, от които изповядват езически култове“, казва той.
Според него конфликтът между аристократичния север – Хартум и юга на страната и изтока е дълъг:
“Ако прескочим всички перипетии, т.нар. споразумение от Адис Абеба през 1977 г., което дава автономия на Южен Судан и стигнем до референдума за независимост. След кръвопролитни сражения с Юга се достигна до приемането на референдум, който под егидата на ООН беше проведен мирно. Южен Судан успя да се отдели формално от Северен, но пък спора между Севера и Юга продължава за една богата на петрол провинция“.
Той коментира още, че след 2019 г. част от суданците си дадоха сметка, че военните са приключили като политически възможности и това е причината за войната. Според него гладът е възможно да бъде фактор за решаване на кризата, защото безогледният военен сблъсък между милициите и редовната армия на Судан, доведе до невиждана продоволствена криза в Хартун, който е милионен град.
Иванов казва още, че оттеглянето на Европа и САЩ е довело до наместването на нови играчи в Судан. Китай системно се стреми да се установи в Африка и да я използва като източник на ресурси и паравоенни формации, като руската “Вагнер“, са се наместили успешно в региона.
Около 58 млн. турски избиратели ще могат да изразят волята си, дали ще продължат да подкрепят президента Ердоган?
Според Иванов изборите в Турция дават елегантната възможност Ердоган да остави името си с добро в турската история и да си отиде с чест:
“Болестта му би била една добра възможност да си отиде от властта. Не вярвам, че ще му стигнат силите този път да фалшифицира вота, както не успя да промени вота на местните избори в Анкара и в Истанбул“.
“Тази седмица се случи нещо много важно и на Балканите, това че Косово направи важна стъпка за приемане в Съвета на Европа“, казва още той в интервю за БНР.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg