"Това е най-добрият начин да приобщим децата от този етнос. Да възпитаме и нашите деца в толерантност към търпимост, към другите, към различията. И да разкрием начин за реализация чрез песента."
Това казва в интервю за БНР Венеция Караманова, диригент на Детския радиохор на БНР.
Тя допълва, че след няколко дни предстои поредна среща между двата хорови състави. Децата от 75 ОУ "Тодор Каблешков“, заедно диригента на хора Анита Коларова, ще имат възможността да пеят отново, заедно с певците от Детския радиохор.
И припомня, че учениците от училището във Факултета са били развълнувани от възможността да влязат в сградата на БНР, да влязат в зала и да се срещнат с тези деца, за които само са слушали.
"Няма неправилна или ниско художествена, има лошо изпълнена музика. Детският радиохор сме направили кавъри на такива различни стилове, мен ми се иска това, което е част от българското присъствие като различни етноси да включим и такива произведения. Просто, трябва да се направи един хубав аранжимент и да се изпее с нашето майсторство. И тогава ще се разкрият другите черти на всяка една песен“, твърди музикалният педагог.
Танцът
"Танцът е едно изключително средство за общуване. Един универсален език, който всеки разбира“, посочва Радослава Добрева, хореограф и бивш състезател по и призьор от републикански и международни състезания.
Тя споделя, че когато танцуваш с движението, с езика на твоето тяло подаваш сигнали и много трудно другият ще те разбере погрешно. А когато говорим с езика, много често не се разбираме.
"Целта на г-н Джераси, която си е поставил с този социален проект е деца от 75 ОУ “Тодор Каблешков“ в някакъв момент, заедно да направим един флашмоб", казва още Радослава Добрева.
Тя допълва, че в момента се учим, как трябва да стои една танцьорка и каква трябва да бъде нейната стойка. Танцът по които работим съвместно е изцяло дамски, но ни предстои много работа. Децата са много ентусиазирани и много искат да се изявят.
По-различното при тези деца е, че те не знаят ляво и дясно. Това е много трудно в танците. Работи се трудно, за да се постигне някакъв синхрон, те трябва да знаят, кое се прави с дясната ръчичка и да тръгнем с лявото краче.
"Целият път по който те ще минат, надявам се, че ще научи и мен и тях и ще бъде много полезен“, твърди хореографката.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg