Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как специалност "Европеистика" помага за по-единна Европа?

Снимка: european-union.europa.eu

Денят на Европа е празнуван на 9 май всяка година и е посветен на мира и единството в Европа. Това е денят, който почита историческата Декларация на Шуман, изнесена от френския министър на външните работи Робер Шуман на 9 май 1950 г.

В Декларацията на Шуман се предлага създаването на Европейска общност за въглища и стомана (ЕОВС), която ще предостави общ контрол върху тези производства на страните участнички. Това предложение е считано за началото на Европейския съюз, който днес познаваме.

Антонина Димитрова е председател на клуб "Европеистика" към СУ "Свети Климент Охридски" в София и е голям защитник на европейските ценности. Тя вярва в идеята за общност и единство в Европа, и се стреми да помага за насърчаване на идеала за такова сътрудничество. 

Като студент по специалност "Европеистика", тя има възможността да изучава историята и политическата ситуация на Европа, както и тази за създаването и развитието на Европейския съюз. Антонина споделя, че обучението по "Европеистика" е изключително трудно, но ерудираният преподавателски състав я мотивира да бъде “най-добрата версия на себе си“. Преподавателите не само разширяват нейните знанията, но помагат да развие увереност в способности си. 

В своята дейност като председател на клуб "Европеистика", Антонина се стреми да вдъхновява младите хора да се включат в общността и да помогнат за изграждането на по-силна и по-единна Европа. Тя вярва, че любовта към ЕС се ражда в различни моменти при всеки човек.

“Пламъкът на моя огън го запали една преподавателка в университета, която ни каза да не обичаме ЕС, какъвто го виждаме, а да обичаме идеята, която стои зад него“, казва Димитрова в интервю за БНР.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: european-union.europa.eu
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40

Безплатни консултации в кабинета по репродуктивно здраве на "Майчин дом"

В това издание на Lege Artis говорим за репродуктивното здраве. Доц. д-р Мария Юнакова , акушер-гинеколог и специалист по репродуктивна медицина с над 20-годишна практика, запознава слушателите на предаването с кабинета за репродуктивно здраве на СБАЛАГ "Майчин дом", който отвори врати за безплатни консултации на пациенти с репродуктивни..

публикувано на 03.07.24 в 13:27

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова..

обновено на 03.07.24 в 12:34

Физическата активност и дигиталното ежедневие

Близо 1,8 млрд. възрастни по цял свят са изложени на риск от заболявания като рак, сърдечни и мозъчни удари, деменция и диабет поради недостатъчна физическа активност. Според проучване на Световната здравна организация (СЗО) липсата на физическа активност в глобален мащаб се е увеличила с 5% между 2010 и 2022 г. На живо от конференцията в..

публикувано на 03.07.24 в 12:05

Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват?

Протест в цялата страна на собственици на аптеки  поради предложените промени за начина на отпускане на лекарства по НЗОК, с което се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите не са съгласни промяната да се осъществи без финансова обосновка. Аптеката трябва да осигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма..

публикувано на 03.07.24 в 11:50