Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константин Преславски и словното богатство на неговото "Учително евангелие"

Снимка: uchitelnoevangelie.eu

Епископ Константин е един от най-талантливите и продуктивни средновековни автори и преки наследници на светите първоучители Кирил и Методий. Името и паметта му заслужават не по-малко почит от името на св. Климент Охридски, но като че ли засега остават донякъде в сянка. Той дори не е канонизиран, макар че има постъпки това да стане.

Междувременно изследователи на творчеството му продължават да откриват доказателства за неговата широка ерудиция и изключително преводаческо и поетично майсторство. Всеки от нас ще си спомни началото на неговата прекрасна "Азбучна молитва":

"Аз се Богу моля с тия думи:
Боже-светороче, що създаде
видим свят и дивен свят невидим!
Господ-дух прати ми ти в сърцето
да ме лъхне с пламенното слово –
ето, в правий път да тръгнат всички
живи в твойта заповед пречиста!..."
(превод на Емануил Попдимитров от 1933 г.)

Тя е част от най-стария известен препис на сборника с 51 разяснителни беседи върху евангелието, излезли изпод талантливото авторско и преводаческо перо на книжовника, и известни като "Учителното евангелие". Какво крие тази словесна съкровищница и какво показва нейното проучване разказва за слушателите на предаването "За думите" проф. Лора Тасева от Института за балканистика с център по тракология към БАН. Тя е ръководителка на международен екип от учени, които са се захванали да анализират, систематизират, издирват оригинали и преписи на Константиновите беседи в рамките на проекта "Словното богатство на "Учителното евангелие" на Константин Преславски: старобългарско-гръцки и гръцко-старобългарски речници индекси", финансиран от фонд "Научни изследвания".

Като част от проекта в София се проведе Международна научна конференция "Учителното евангелие" на Константин Преславски и южнославянските преводи на хомилетични текстове (IX-XIII в.): филологически и интердисциплинарни ракурси", в която участваха изявени учени и млади изследователи от България, Австрия, Белгия, Германия, Италия, Словения, Хърватия и Чехия.

На чудесен български език интервю за предаването дадоха проф. Роланд Марти от Саарбрюкен, почетен доктор на Софийския университет и носител на орден "Кирил и Методий", и проф. Алесандро Мария Бруни от университета "Ка Фоскари", Венеция.

Чуйте записите.




По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Корейски журналисти разкриват къде може да се слуша K-pop в Сеул

В последните години все повече млади българи изучават корейски език, увлечени по световната мода да се слуша К-поп музика. Сериалите от далечната азиатска страна вече са превзели европейските екрани, а за настъпващите К-фууд и К-бюти научаваме от роящите се магазини за корейска храна и козметика. Какво може да се види и преживее в страната им..

публикувано на 12.06.25 в 10:36

Разкопките в Таш Тепелер пренаписват човешката история

Неотдавна в Софийския университет Турската агенция за насърчаване и развитие на туризма организира изложба и конференция на тема Таш Тепелер. В превод това името означава каменни хълмове, но зад него наднича откритие, което разкрива как преди около 12 000 години пр.н.е., с края на последния ледников период, започва дълбока трансформация, която..

публикувано на 11.06.25 в 15:50
Адвокат Деница Любенова

Адв. Деница Любенова: Мисля, че сме забравили какво е емпатия

"Хора сме, а не пропаганда" – в навечерието на София Прайд и по време на София Прайд Филм Фест с адвокат Деница Любенова разговаряме за правата на ЛГБТИ хората. Тя беше гост в предаването "Другият до мен". Деница Любенова   е юрист и активист, посветила е кариерата си на защитата на човешките права. Тя е един от основателите на НПО "Действие",..

публикувано на 10.06.25 в 14:20
Проф. Пламен Гацов

Сърцето през лятото...

Методично и с прецизността на здравен сериал, нашият екип "следи мисълта си", като определя част от темите според сезонните характеристики на определени болести. В поредното издание на предаването "За здравето" посрещнахме в студиото кардиолога проф. Пламен Гацов, който в последното си гостуване през месец октомври миналата година говори именно..

публикувано на 10.06.25 в 09:05
Албена и Павел Благеви в каньона Арчес

За да видят каньон в САЩ, Албена и Павел Благеви играят на лотария

Мине не мине време и Албена и Павел Благеви, които делят времето си между щата Юта, София и планините по целия свят, решават да си причинят някое екстремно приключение. Последният път, когато гостуваха в "Покана за пътуване" току-що се бяха върнали от обиколката на връх Анапурна. Сега, тренирайки за базовия лагер на същия връх, семейството..

публикувано на 09.06.25 в 17:35