По повод Международния ден на здравето в сградата на лабораторния блок на Александровска болница бе официално открит стенопис "Хигия" (Алегория на здравеопазването). Автор е проф. Олег Гочев – дългогодишен преподавател в Националната художествена академия.
Идеята за създаването на стенописа е на началника на Централната клинична лаборатория с лаборатория по терапевтичен лекарствен мониторинг и клинична фармакология към УМБАЛ "Александровска" проф. Добрин Свинаров, който сподели при откриването, че е изпълнил една голяма своя мечта.
Проф. Олег Гочев е единственият български художник, реализирал монументална фасадна творба в града на стенописа – Мексико сити – големият почти 100 квадратни метра стенопис "Мартеница за Мексико" (2001), осъществил е колективен стенопис "Човекът и науката" и в Питсбъргския университет в Брадфорд, (Пенсилвания), САЩ (2011). От 1983 г. е преподавател по живопис и композиция в НХА, катедра "Стенопис". През 2002 г. е професор по стенопис в НХА, катедра “Стенопис”, Изящен факултет. Сътворил е 26 стенописа,
Повече за последния негов стенопис "Хигия" можете да разберете от разговора на Ани Костова с проф. Олег Гочев.
Снимки – личен архив
В "Terra Култура" отправяме поглед към многоизмерното съществуване и портретите на светлината с художничката Добромира Димитрова . Нейната изложба с живопис "Портали към обновление" може да бъде видяна в галерия "Сердика" до 1 февруари. Димитрова запознава слушателите с ключа към нейните "Портали на обновление" – природата. За..
Спомените и реалността на "Дионисиеви мистерии" , които оживяват в платната на маестро Васил Петров – разговор с художника и с галеристката Краси Алексиева . Изложбата може да бъде видяна до 10 февруари в галерия "Възраждане" , разположена в Стария град на Пловдив. На телефонната линия на "Terra Култура" Васил Петров споделя своите..
На 27 януари се навършва 1 година от смъртта на актьора Славчо Пеев. Спомняме си за него със записи от Архивния фонд на БНР. Светослав Пеев завършва актьорско майсторство през 1964 година. През годините Славчо Пеев, както го познаваме, играе в Драматичен театър – Добрич, в Сатиричния театър "Алеко Константинов", като до 1989 година е..
Харуки Мураками, един от най-четените съвременни писатели, спряган многократно като следващ носител на Нобеловата награда за литература навърши 76 години. След като вече две десетилетия прозата му живее и в превод на български език, и е превеждана и на над 50 други езици, и то не само от японски, до каква степен може да се твърди, че Мураками е..
Киното е необятен и най-вече визуален свят. Играе с всичките ни сетива, но без зрението, няма кино. Виновници да виждаме киното са операторите. И колкото зависи от режисьорите какво виждаме на екрана, толкова зависи и от оператора. Занаятът през окото на обектива, представен от младия оператор Александър Добрев, е равен на дисциплина и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg