В рамките на четири вечери между 11 и 14 май София ще се преобрази в бляскава галерия под открито небе по време на второто издание на Фестивала на светлините LUNAR.
Артисти от цял свят ще разкажат истории и ще провокират въображението на публиката със своите вълнуващи 3D мапинг проекции и светлинни спектакли и инсталации. Дълго подготвяните произведения на светлинното изкуство ще засияят върху едни от най-красивите сгради, паркове и площади в столицата.
Сред тях са Народният театър "Иван Вазов", Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", НДК, Регионалният исторически музей на София, който се помещава в емблематичната сграда на Централната минерална баня в центъра на града.
Фестивалът на светлините LUNAR e независима инициатива и се реализира съвместно с един от най-популярните фестивали за светлинно изкуство в света Festival of Lights ("Фестивал на светлините"). Той се организира за първи път в Берлин през 2005 година. За близо 20 години успява да преобрази стотици сгради, забележителности, улици и площади в германската столица и в множество градове по света като Аугсбург, Дубай, Загреб, Цвикау, Кувейт, Напа, Ню Йорк, Пловдив, Сиатъл и др.
През 2022 година Фестивалът на светлините LUNAR събира над половин милион посетители в София.
Достъпът до всички произведения на фестивала и тази година е свободен.
Програмата на фестивалното събитие може да разгледате тук
Организатор на фестивала е българското студио за визуални ефекти MP-STUDIO, реализирало над 450 проекта в повече от 25 страни. Събитието ще се проведе с институционалната подкрепа на Бюрото на Европейския парламент в България, Представителството на Европейската комисия в България и Столична община.
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg