Избрано от програмата
от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
"Железният светилник" от Димитър Талев – 31 част
от 0.30 до 2.00 часа
Заедно след полунощ – Срещу понеделник
водещ: Ивана Мурджева
Метаморфози срещу понеделник
Гост: Даниела Маркова-Чулова историк на изкуството и педагог с богат опит в областта на образованието в сферата на изкуството от най-ранна до училищна възраст. Говорим за образованието, за потребностите на новото поколение и как изкуството успява да се пребори за внимание с дигиталното и изкуствения интелект.
Говорим и за изкуството като инструмент за диагностициране на деца.
от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Традиционна музика от Скандинавието.
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Недялко Недялков, Васил Вълканов, ФА "Тракия" и други.
от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Хубавицата камила", по казахска приказка
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Джуджето с големия нос" от Вилхелм Хауф
от 8.06 до 11.00 часа
Нашият ден
водещи: Божидар Александров, Мария Мира Христова
• Епизоди от живота – на Иван Лечев от "Фондацията" – супергрупата, която празнува" 10 години около света", е гвоздеят в програмата на тържествата по случай Деня на Плевен (15 май).
• Темите на деня: на Международния ден на семейството на доктора по логопедия Николета Йончева от "Карин дом", Варна.
• Темата на деня: на Световния ден за борба с климатичните промени – Можем ли и как да спрем отрицателното влияние на изменението на климата? Необратимо ли е и какво още може да направи човечеството, за да предотврати нови катастрофални измерения?
Разговор с гл. ас. Симеон Матев, специалист по климатология и изменение на климата.
• Разговорът: Да твориш, да разкриваш и да търсиш себе си на улицата с повик на свободата и независимостта на изразяване. Какво е да си уличен артист и какви са предизвикателствата, пред които се изправяш ежедневно? Разговор с Левена Лазарова и Николa, участници в първия фестивал на уличната градска култура "Street Music Fest".
• Времето на редактора: Спомените, вълнението и емоциите на Венци Дреников, организатор и селекционер на първия софийски рок фестивал на 36-ата годишнина от провеждането на митичното музикално събитие.
• Terra култура
- Акценти от изминалата седмица.
- Архивите са живи: "Върви, народе възродени" – двама български учители – в Русенската мъжка гимназия през 1892 г. и в Петокласно мъжко училище "Йосиф I" в Ловеч през 1901 г., както и 9 години до връзката на текст и музика, след които стихотворението "Кирил и Методий" на Стоян Михайловски с музиката на Панайот Пипков се превръщат в химн на българската просвета - коментар и хроники в звук.
- Културен код: За изкуството на източния туш (сумие) и далекоизточната калиграфия в контекста на японската, както и за раждането на хайку, превърнал се в световна поетична форма: културно наследство, отразено в изложбата "Написано с цветя, нарисувано с думи" – разговор с авторите от Българския Хайку съюз и Сдружение за икебана "Сога".
от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Жълтата подводница
водещ: Цвети Бахариева
• Младите музиканти Велека Цанкова, Краси Зафиров и Лъчезар Кацарски представят дебютния албум на Михаил Йосифов & Новините в джаза – "Първа емисия" и концертите от съпътстващото турне.
• Нови записи на Лайла Биали, Гретчен Парлато и др.
от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
водеща: Яна Пункина
• Димитър Кенаров представя книгата си с литературна журналистика "Диктатори, трактори и други приключения".
• Как се прави постмодерен театър за деца – директорът на Младежки театър Лайпциг Уини Карновка и танцови артисти от трупата обучават български артисти на новите тенденции в театъра за деца.
• Писателят Трифон Кунев като разходка – журналистът и философ Тони Николов за първият от новата серия литературни маршрути и историята на един "незаслужено забравен писател".
• "Преродени" - изложба на ювелирно изкуство на Анжело Красини в галерия "Арте".
• Съвременния визуален артист Невена Екимова за изложбата си "Първите десетина живота обикновено са кофти", част от проекта "Нови екологии".
• Street Music Fest – Първият фестивал на уличната градска култура в София.
• Среща с чешкия поет, писател и преводач Петър Борковец, преди неговите четения и лекция за студенти-бохемисти в София и Пловдив.
от 14.00 до 15.00 часа
Класично и романтично
водещ: Цветелина Начева
Изпълнения на пианистката Марта Деянова. В програмата: избрани творби от Франц Шуберт, Александър Скрябин и Сергей Прокофиев.
от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание": Познати и непознати
водещ: Цвета Николова
• Заедно през времената
За толерантността между религиозните общности в България през годините разговаряме с историка Ваня Гезенко от Агенция Държавен архив и Роберт Джераси - председател на Националния съвет на религиозните общности в България и зам. председател на Централния израилтянски духовен съвет.
• Светове: "Молитвеник" или в поетичния свят на Моника Атанасова – Ганчева, последователка на суфизма.
• Между доброто и злото – разговор с незрящия писател Иван Янев по повод излизането на "Писец" – третата част от трилогията му "Феникс".
от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Радиоенциклопедия
водещ: Михайлина Павлова
Знамето – символът на непреходни ценности
3 тема: "Произходът на националното и държавно знаме"
Как знамето на владетеля – щандартът се превръща в национален флаг? Какви знамена използват колониите на Франция, Великобритания, Португалия? Знамената, които произлизат от цветовете на герба. Защо нашият трикольор има бял цвят вместо жълт (златен)? Кои са първообразите на националния ни флаг? С какво ще запомним датата 22 март 1879 година? Българското национално знаме, според Института по метрология, се състои от три цвята: бял със степен на белота не по-малко от 80%, зелен – номер 17-5936 TS, както и червен – номер 18-1634 TS (по скалата на Пантон-текстил).
Гости: д-р Стоян Антонов, председател на българското хералдическо и вексилоложко дружество, Ваня Гезенко от Държавна агенция "Архиви", д-р Даниела Цанкова-Ганчева, зам.-директор на Националния военноисторически музей , вексилологът Иван Иванов, Николай Александров и д-р Божана Флориан от Българския институт по метрология.
от 17.00 до 18.00 часа
Какво се случва
водещ: Мариана Ганчева
• Възходът на визуалния виц в социалните мрежи, наречен "меме" и еволюцията на смешното.
• Георги Караманев, журналист и създател на платформата "Дигитални истории"
• Проф. Цочо Бояджиев за философията на смешното
• Моята история, моята тема: Татяна Петкова, психолог, полиглот, преподавател по чужди езици и клоун в театър "Оле" във Виена.
от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Фолклорни новини
водещ: Магдалена Маданска
• Росен Димитров дава подробности за XXIII Международен фолклорен фестивал "Нишавски хоровод".
• С Иван Пещерски отбелязваме 70 години от създаването на Представителен ансамбъл за народни песни и танци "Чепино" и отправяме покана за юбилейния концерт "Пазим миналото, за да има бъдеще".
• Пламен Киселов разказва за XXVI Национален фолклорен фестивал "Костандово 2023".
от 19.30 до 21.30 часа
Музикалните вечери – Еврорадио
водещ: Валерия Христова
Концерт от Копенхаген на Датския национален симфоничен оркестър, състоял се на 29 септември 2022 г. с диригент Дмитри Матвиенко и солист Андрей Гугнин (пиано). В програмата: Морис Равел – Клавирен концерт за лява ръка; Анна Клайн – "Този полунощен час"; Дмитрий Шостакович – Симфония № 4 в до минор, оп. 43.
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
водещ: Радослав Чичев
Британските фотографи Ванеса Уиншип и Джордж Георгиу с изложба в галерия "ФотоСинтезис". Те са сред най-големите имена на международната фотографска сцена и членове на фотографските агенции VU’ и Panos/Prospekt, а работата им е показвана в институции като МоМА в Ню Йорк и Барбикан в Лондон.
от 23.00 до 24.00 часа
Песните от конкурса "Пролет" 2023
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Януари" от Йордан Радичков от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Академия комика" и от "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика..
Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Младата българска банда Aliens In Search Of Space Nar представят дебютния си албум – Where is the Space Nar. • Новини от българската и световна музикални сцени. • Концептуални албуми: Glass Hammer - The Inconsolable Secret, 2005 г. от..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 8 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Диляна Трачева от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам редактор: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 7 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 6 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg