Как историята и знанието за миналото да станат интересни, разбираеми и смислени за днешните деца, за да бъдат част от изграждането им като мислещи и отговорни граждани. Двама учители от ЧУ "Увекинд" в София виждат в темата за паметниците възможност да го постигнат със своите ученици от 10 клас.
"Памет и паметници" е проект на Цветомира Антонова, учителка по история и цивилизации, и Юри Карагьозов, учител по информационни технологии и дизайн, който обединява ресурсите, гледните точки и изразните средства на различните дисциплини, за да осветли връзката между миналото и реалното ни всекидневие, въвличайки младите в ролята на изследователи и творци.
Съдбата на паметниците и насочването на вниманието към тях в конкретни събития от близките години и месеци са добър повод за въпроси като: кой и какво са представени чрез тях, защо обществото се нуждае от паметници, как ни въздействат, къде са разположени, как авторите са видели и изразили идеята и посланието си, какво поведение и отношение на публиката предполагат, какви паметници липсват в града ни.
Учениците са насочени да проучат съществуващи паметници, да изберат и представят пред останалите някой, който им е направил особено впечатление, да влязат в ролята на екскурзоводи, да създадат собствени проекти и да ги защитят пред "журито" от съученици, да ги подредят в изложба, да потърсят отзиви и да анализират въздействието на творбите си.
Учителката Цветомира Антонова споделя, че е приятно изненадана от оригиналното мислене и гражданската ангажираност на учениците си.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..
За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията. Почти нищо,..
"Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" е една от знаковите книги на Робърт Саполски, невролог и приматолог, професор по биология, неврология и неврохирургия в Станфордския университет. Доц. Росен Люцканов представя книгата и основните идеи в работата на самия Саполски във "Време за наука". "Книгата е..
Европейският съюз и политиката на Европейската комисия, свързана с безопасния за децата интернет, отдавна е намерила израз в различни директиви. Европейската стратегия за по-добър интернет за децата по същество е всеобхватен подход за гарантиране на защитата, уважението и овластяването на децата и младите хора онлайн. Със Закона за цифровите услуги бяха..
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу..
Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години точно на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg