В сърцето на Черноморието се крие малкото и уютно село Шкорпиловци. Секретарят на читалище "Пробуда" Кристина Кръстева разкрива в предаването “Нашият ден“ част от неговите красоти и споделя своите впечатления от живота в селището.
Шкорпиловци, разположено на 40 километра южно от град Варна, е дом на 813 жители. Но за селото е характерно нещо по-специално – неговата плажна ивица. С 13 километра дължина, това е най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие. Плажът на Шкорпиловци на места достига до 100 метра ширина, което го прави най-просторния плаж в района.
Името на селото е свързано с братята Карел и Херман Шкорпил, чехи по народност, които са историци, археолози, учители и изследователи. През 80-те години на XIX век те пристигат в България и оставят своя отпечатък. Предишното име на селото е Фандъклъ, което в превод от турски език означава лешникова градина.
Освен своите природни красоти, Шкорпиловци е богато на история и културно наследство. Недалеч от селото се намират останки от четири антични селища, което е свидетелство за дългата история на региона.
В предаването Кръстева откроява и едно емблематичното събитие за Шкорпиловци – Седмицата на морето, която се провежда през първата седмица на август.
Седмицата на морето в Шкорпиловци е едно от най-очакваните събития на годината. Богатата програма включва разнообразни забавления за всички посетители. Фолклорни и естрадни изпълнители разнообразяват атмосферата, а общинският духов оркестър носи настроение и радост на всички присъстващи. Турнирът по табла пък е вълнуваща възможност за състезателност и забавление, а рисуването на асфалт предизвиква творчеството на малки и големи. Обичайно програмата включва и концерт на гост звезда.
В разговора секретарят на читалището споделя, че през летните сезони животът в Шкорпиловци е много приятен, а през останалите селото предлага по-тих и спокоен ритъм. По думите на Кръстева много от местните хора работят в близките градове.
Тя споделя още, че е имала възможност да пътува за кратко в чужбина, но в България се почувства най-добре. “Няма по-хубаво от бащиния дом!“, твърди тя.
В завършек на интервюто, Кристина се обръща към всички слушатели със сърдечна покана. Тя ги приканва да посетят това красиво селце през летния сезон и да се насладят на всичко, което то предлага.
Чуйте разговора в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg