Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Брилянтният глас на Нуриа Риал

Снимка: nuriarial.com

Каталунското сопрано Нуриа Риал, която има в дискографията си над 100 компактдиска, е описвана от критиците като "една от най-блестящите звезди на концертния небосклон и е считана за един от големите интерпретатори на бароковата литература. Привидно без усилие, тя води чудесно чистия си глас през богато украсените мелодични структури на барока – очарователно плаващ звук, който незабавно ви пленява".


Певицата, която с еднаква убедителност изпълнява музика от Ренесанса и произведения от съвременни автори, е родена през 1975 г. и завършва пеене и пиано в Консерваторията в Барселона, а впоследствие продължава обучението си при Курт Видмер в Музикалната академия в Базел. През последните 25 години Риал е работила с имена като Джон Елиът Гардинър, Густав Леонхард, Рене Якобс, Невил Маринър, Лорънс Къмингс и Теодор Куренцис, както и с ансамбли като The English Concert, Il Giardino Armonico, Arte Mandoline, Камерния оркестър на Базел и L’Arpeggiata.

Тя е неколкократен носител на наградата ECHO Klassik – през 2009 е отличена в категорията за млада изпълнителка на годината, а през 2012 за оперен запис. През 2020 получава и наградата Opus Klassik. От 2009 г. също така Нуриа Риал има екслузивен договор със звукозаписната компания Sony Classical.


Запитана какво би посъветвала по-младите си колеги, певицата казва следното: "най-важното е да разберат, че на репетиции не е необходимо винаги да се пее с пълен глас. И, разбира се, не спирайте да работите върху техниката си, защото тя е от най-съществено значение. Имайте си доверие и вярвайте на възможностите си. За мен това, че реших да замина за чужбина, беше също много важно, тъй като там има по-малко предразсъдъци".

Този вторник (16 май от 23 часа) в предаването "Музика хисторика" ви представяме малка част от творчеството на Нуриа Риал чрез записи на творби от Хуан Васкес, Йохан Йозеф Фукс, Джовани Паоло Колона, Луиджи Бокерини, Хендел, Бах и анонимни композитори.

Снимки: nuriarial.com

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36