Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Брилянтният глас на Нуриа Риал

Снимка: nuriarial.com

Каталунското сопрано Нуриа Риал, която има в дискографията си над 100 компактдиска, е описвана от критиците като "една от най-блестящите звезди на концертния небосклон и е считана за един от големите интерпретатори на бароковата литература. Привидно без усилие, тя води чудесно чистия си глас през богато украсените мелодични структури на барока – очарователно плаващ звук, който незабавно ви пленява".


Певицата, която с еднаква убедителност изпълнява музика от Ренесанса и произведения от съвременни автори, е родена през 1975 г. и завършва пеене и пиано в Консерваторията в Барселона, а впоследствие продължава обучението си при Курт Видмер в Музикалната академия в Базел. През последните 25 години Риал е работила с имена като Джон Елиът Гардинър, Густав Леонхард, Рене Якобс, Невил Маринър, Лорънс Къмингс и Теодор Куренцис, както и с ансамбли като The English Concert, Il Giardino Armonico, Arte Mandoline, Камерния оркестър на Базел и L’Arpeggiata.

Тя е неколкократен носител на наградата ECHO Klassik – през 2009 е отличена в категорията за млада изпълнителка на годината, а през 2012 за оперен запис. През 2020 получава и наградата Opus Klassik. От 2009 г. също така Нуриа Риал има екслузивен договор със звукозаписната компания Sony Classical.


Запитана какво би посъветвала по-младите си колеги, певицата казва следното: "най-важното е да разберат, че на репетиции не е необходимо винаги да се пее с пълен глас. И, разбира се, не спирайте да работите върху техниката си, защото тя е от най-съществено значение. Имайте си доверие и вярвайте на възможностите си. За мен това, че реших да замина за чужбина, беше също много важно, тъй като там има по-малко предразсъдъци".

Този вторник (16 май от 23 часа) в предаването "Музика хисторика" ви представяме малка част от творчеството на Нуриа Риал чрез записи на творби от Хуан Васкес, Йохан Йозеф Фукс, Джовани Паоло Колона, Луиджи Бокерини, Хендел, Бах и анонимни композитори.

Снимки: nuriarial.com

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05