Избрано от програмата
от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
"Железният светилник" от Димитър Талев – 33 част
от 0.30 до 2.00 часа
Заедно след полунощ – Среднощен експрес
водещ: Йордан Георгиев
• Посрещаме нощта с големия български поет, писател и публицист Георги Константинов. Прелистваме страниците на най-новата му стихосбирка "Вечерни слънчогледи", говорим си за това как се ражда поезията, за ролята на интелектуалците като водачи на нацията ни в трудното време, в което живеем, затова колко трудно е да се чувстваш "Дон Кихот с чувство за хумор", когато съвсем близо до нас се води война и умират хора.
• Говори, за да те видя: Яна Божанин среща слушателите с младата режисьорка Теодора Лилян, по повод премиерата на спектакъла ѝ "Русалка" на сцената на Народния театър.
В предаването звучат песни по стихове на Георги Константинов.
от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам
водещ: Маргарита Заберска
Джаз концерт
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Градски фолклор от Франция и Белгия.
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на ОНМ на БНР, Дарина Славчева, формация "Багри", Димитър Арнаудов и други.
от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Наказаният умник" от Ран Босилек
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Гаврош" от Виктор Юго
от 8.06 до 11.00 часа
Нашият ден
водещи: Мария Мира Христова, Александър Райчев
• Епизоди от живота: Накъде ни повежда новият къмпинг-пътеводител на България с автор Веселин Вълев.
• Тема на деня:
- Туристическото предизвикателство Витоша: за планинската дестинация и гражданското общество – със ски инструктора от "Сдружение за развитие на ски зона Витоша" Йордан Рангелов.
- "Българщина" и живописните платна на проф. Иван Узунов в Стария град на Пловдив с галеристката Краси Алексиева.
• Разговорът: Да приемеш, че си в инвалидна количка, но да не се примириш. Да живееш така, че да помагаш на другите, да срещаш любовта и да продължаваш с любов – с участието на шампионите по тенис в инвалидна количка Борис Томов и Мария Петрова.
• Времето на редактора: Сериалът "Орденът на еднорога" и българските аниматори Димитър Петров и Станислав Цветков.
• LEGE ARTIS
- Здравен барометър – нова гражданска инициатива, насочена към наблюдение, анализ и оценка на състоянието, ефективността, устойчивостта и развитието на системата на здравеопазване в България – интервю с проф. Тодор Кантарджиев.
- Асоциацията за инсулт и афазия създаде първата група за взаимопомощ след инсулт в България.
- Какво предвижда програмата за обучение на спешните медици по въздуха – интервю с представител на ВМА
от 11.00 до 12.00 часа
Песните от конкурса "Пролет" 2023
от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
водеща: Невена Праматарова
• 19-и фестивал на изкуствата "Борис Христов" в годината на 20-годишнината на Националния музей "Борис Христов" в София. Разговор с музиколога Елена Драгостинова, директор на културната институция.
• Номинации за награда "Аскеер 2023" в категорията за Съвременна българска драматургия. Коментар на проф. Камелия Николова, председател на Комисията по номинациите.
• 22-ро издание на Международния фестивал на спектаклите за деца "Вълшебната завеса" в Търговище. Разговор с режисьора Денислав Янев, главен координатор на фестивала.
• 15-о издание на фестивала Оne Dance Week. Премиера на спектакъла "Мъртви души" по Николай Гогол в Дома на културата "Борис Христов" в Пловдив. Среща с Гергана Димитрова, режисьор на танцовия спектакъл, който изследва белега на войната върху тялото и душата.
• "Дни на дърворезбата" 2023 в Трявна. Изкуството на дървото – традиция и съвременни тенденции. Годишна изложба дървопластика на секция "Дърворезба" към Съюза на българските художници и Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа". Разговор с художника Боян Александров, куратор на експозицията с творби на над 20 български творци.
от 14.00 до 15.00 часа
Класично и романтично
водеща: Цветана Тончева
от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание": Премълчаната история
водещ: Бойко Ламбовски
Майстори-зидари на днешния ни език – 1 част
През май отдаваме дължимото на строителите на съвременния български език, както ги нарича и Любомир Андрейчин. В две части на предаването "Премълчаната история" разказваме за личности и дела, превърнали се в темели на това строителство. Първата част взема за повод 150-годишнината от т. нар. "Славейков превод на Библията" и изложбата за това събитие, но не се ограничава с него. В разговор с професор Вася Велинова, професор Лилия Илиева и професор Валери Стефанов търсим значението за развитието на езика ни не само в превода на Славейков, но и на цялостното творчество на писателя, а и на други знаменателни фигури от историята ни.
от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Радиоенциклопедия
автор: Венета Гаврилова
Сряда – пазарен ден. Тържища и пазари по българските земи: Действащи лица на сцената на пазара
Те успяват да балансират между натиска на една изостанала държава, корумпирани чиновници и безчинстващи разбойници. Изминават хиляди километри, достигайки до екзотичните пазари на Изтока и модерните тържища на Западна Европа. Откриват търговски кантори в големите световни градове и понасят всички несгоди на дългото отсъствие от дома, замръкването под открито небе и нежеланите срещи.
Българските търговци от Възрожденската епоха успяват да се утвърдят и да натрупат състояние, регулирайки обмена на стоки на територията на Османската империя и активно включвайки се в международния пазар. Кърджиите са дребни пътуващи търговци, които разнасят стоките си и до най-отдалечените села, на градските чаршии са дюкяните на занаятчиите и местните търговци, едрите търговци действат с размах, неотстъпващ на партньорите има от развитите европейски страни.
За тези дейни, смели и предприемчиви българи разказват доц. Лиляна Велева от УНСС, Елена Желязкова, екскурзоводка от Копривщица, д-р Светла Атанасова, уредничка в Регионалния исторически музей – Велико Търново, Даниела Цонева, уредничка в габровския Исторически музей, доц. Цветолюб Нушев и гл. ас. Руслан Иванов от Българския исторически архив на Националната библиотека.
от 17.00 до 18.00 часа
Какво се случва
водещ: Яна Пункина
Битките в архитектурата
Как сгради и инфраструктура въплъщават най-важните конфликти в едно общество - отношението към историята и идентичността, йерархиите, визиите за бъдещето и мечтите? Как гражданските движения влияят върху големите градоустройствени решения в три държави с различен политически език и култура - България, Турция и Германия?
Разговор с архитектите Анета Василева и Зекие Емин.
от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Музикален атлас
водещ: Пламен Георгиев
Разнообразие от етнопоп, уърлд, традиционен селски и градски фолклор от Молдова, Румъния и Унгария. Сред интересните, качествените изпълнители – група "Бере Гратис" в компанията на легендата на панфлейтата Георге Замфир, молдовците "Здоб ши Здуб", които нашумяха покрай участието си в песенния конкурс "Евровизия", както и с миналогодишния хит "Влакът Кишинев – Букурещ", уърлд певицата Оана Кицу, ромските славеи "Фанфаре Чокърлия", Ирен Ловас с обработка на автентична унгарска песен, етноформациите "Беш о Дром" (с унгарски клезмер), "Макам", "Романо Дром" и "Калака".
от 19.30 до 21.30 часа
Контемпо
водещ: Петя Габрова
• Гостува младият композитор Милен Апостолов. Разговаряме за втората му награда "Икар", за театралната музика и бъдещите му проекти.
• Композитор на месеца: представяме откъси от операта на Томас Адес "The tempest" ("Бурята"), както и рядък запис от интервю с композитора от архивния фонд на предаването "Контрапункт".
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
водещ: Ивайло Стефанов
• Поглед към предстоящия музикален живот в столицата и по-точно към двата фестивални дни на 19 и 20 май, посветени на личността на легендата Димиър Воев. Разговор в студиото с двама от организаторите на "Закъснелият концерт на Улица "Нов живот" ВХ.XXX", който ще се проведе на 19 май в Топлоцентрала – музикантът Ивайло Демидов и Галина Лачева от "Храна, не война".
• Разговор в студиото и с организаторите на другия фест в памет на Воев на 20 май, събота, наречен "Рожден ден на Воев" – Петър Миланов от Фондация "Димитър Воев – Нова Генерацив"и Биляна Кирилова, режисьор на документалният филм "Воев", който в момента върви по кината. Какво е актуално от творчеството на Димитър Воев в днешно време, кое от съвременната действителност би приел и кое не - на тези и други въпроси ще потърсим отговор с организаторите на двата различни фестивала, които се случват само дни преди рождения ден на поета и музикант Димитър Воев на 21 май.
• Поглед към започналите протести в защита на Кресненското дефиле – интервю с Андрей Ковачев от Съюза за защита на дивата природа "Балкани".
от 23.00 до 24.00 часа
Кантате юбилате
водещ: Мануела Манчева
• Тържествен концерт на 20 май по повод 85-годишен юбилей на акад. Валентин Бобевски с участието на ръководените от него състави: Вокален ансамбъл "България", Академичен мъжки хор "Гусла" и Смесен хор "Света София". Разговор с диригента.
• Информация за хорови събития в София и Свищов в края на седмицата: крайдунавският град е домакин на 17-те Хорови празници "Янко Мустаков" (19-21 май 2023).
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" от Джон Стайнбек – 2 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам редактор: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" от Джон Стайнбек – 1 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Даниела Найденова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 11 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 10 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 9 част от 0.30 до 3.00 часа Джаз плюс Дуенде Водещ: Людмил Фотев Започваме с поредния проект на откритието ни от 2005 Силвия Перес Крус, сега световна звезда, току-що издала записания в Аржентина дуетен албум с китариста Хуан..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg