Тревожен е нарастващият брой инсулти в страната. Българите продължават да водят европейската негативна статистика, свързана с това заболяване както по брой случаи на 100 хиляди души, така и по смъртност. Инсултът е вид мозъчна увреда, чиито симптоми, зависят от частта на мозъка, която е засегната. Често хората, които преживяват инсулт, страдат от слабост от едната страна на тялото или имат затруднения при движения, мислене или говорене.
Асоциацията за инсулт и афазия създаде първата група за взаимопомощ след инсулт в България. Инициативата е част от кампанията на асоциацията под надслов "Живот след инсулт", която се провежда през целия месец май 2023 г.
Кампанията стартира на 9 май във Велико Търново с молебен в катедралния храм "Рождество на Пресвета Богородица", разказа в "Нашият ден" председателят на сдружението Дорина Добрева.
Тя допълва, че стартира мащабната дейност в социалните медии за създаването на виртуални групи за взаимопомщ и подкрепа за всички, пострадали от инсулт.
"Когато човек е премина през цялото изпитание, най-бързо и лесно със съпричастност и емпатия може да помогне на други хора“, посочва Дорина Добрева.
Асоциацията за инсулт и афазия има амбицията да постави в центъра на обществения интерес социалната значимост на заболяването инсулт, както и да популяризира симптомите му и адекватните и навременни действия, които трябва да бъдат предприемани, когато признаците бъдат забелязани.Националният телефон за подкрепа 0700 11 404 на Асоциация за инсулт и афазия е с временно работно време от 10.30 до 14.30 ч. всеки делничен ден.
Чуйте подробности в звуковия файл.
На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..
В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..
Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..
На 21 януари в Деня на родилната помощ, известен като Бабинден, в най-старата АГ болница у нас "Майчин дом" се състоя водосвет и освещаване на III операционна зала на името на доц. д-р Божидар Славчев. В ритуала по измиване на ръцете участие взеха директорът на болницата проф. Иван Костов, началникът на Родилна клиника проф. Асен Николов и..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg