Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Краси Георгиев и ефектът на "Стъклената клетка"

Снимка: БГНЕС

Ултрамаратонецът Краси Георгиев демонстрира воля, силна психика и доза лудост, затворен в "Стъклената клетка" пред НДК, която се извиси над хората в столицата. Наблюдаван денонощно от преминаващите, той прекара в нея петнайсет дни с благотворителна кауза – изследване на последиците от самоизолацията и дигиталната зависимост.

Още от времето на пандемията разбрахме какви психологически процеси настъпват у човека, когато се застои между четири стени. Принудителна ли е изолацията му, той често търси виновник и поставя себе си в центъра на покушението. Тогава започва и да бяга до най-близката възможна дестинация – дигиталния свят. Колкото повече време прекарва там, толкова повече бягството се превръща в начин на съществуване. Вече не хората, от които е далеч, имат значение, а тези, които ще му ударят палеца нагоре. Ако пък му сложат едно сърце, навярно престоят му в дигиталното за следващите часове и дни е силно гарантиран. Съзнанието закърнява, мислите се лутат в лайкове, споделяния, ново и ново съдържание, информация и дезинформация. И в един момент принудителната изолация се превръща в желана, а бягството вече е зов за помощ.

От години палците на ръцете ни имат друго предназначение, а при бъдещото поколение сигурно ще бъдат и видоизменени още при раждането, както се шегуват някои психолози. В крайна сметка човекът е адаптивно животно и следва течението на света.

Заради всичко това, което може да звучи донякъде като плод на фантазията човешка, Краси Георгиев и екипът, с който работи, избраха да предизвикат хората със социалния и културен експеримент "Стъклената клетка".

Изолиран в нея, без да има право да общува физически и вербално с другите, Георгиев се посвети на каузата да докаже вредите от липсата на междуличностно общуване и живот в дигитална среда. Предизвикателството, породено от все по-силно задълбочаващата се социална изолация на съвременния човек и склонността му към пристрастяване, има за цел да подпомогне създаването на програма, която да намали дигиталната обремененост на младите хора и да служи като превенция на зависимости от всякакъв вид.

Краси Георгиев апелира за по-устойчив начин на живот, повече физическа активност и връзка с природата.

А как се чувства, след като вече два дни е извън клетката, какво научи за себе си и хората и защо усамотението и липсата на лично пространство са се оказали толкова голямо предизвикателство – чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лора Георгиева

Лора Георгиева: Институциите у нас или не си вършат работата, или я вършат по поръчка

Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева , координатор правна програма на АКФ. "Разказът може да..

публикувано на 26.01.25 в 09:15
Предаване от с. Перущица

Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото

В това издание на "Благовестие" по повод 90-ата годишнина на радиото надникваме в отношението на Църквата и радиото в периода преди идването на комунистическия режим в България. Още от първите стъпки на радиото в България между него и БПЦ има симбиоза. Ще чуем как Църквата провежда своята духовно-нравствена просвета чрез микрофона на радио София...

публикувано на 26.01.25 в 09:10
Антон Митов, Дейвид Джордан и Росица Петкова

Антон Митов представя: Дейвид Джордан от BBC

В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..

публикувано на 25.01.25 в 14:43
Гергана Дойчинова, Ана-Мария Кръстева и д-р Слава Янакиева

Радиото и религиозните общности в България

В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..

публикувано на 25.01.25 в 14:05

90 години Българско национално радио: празнично издание на програма "Христо Ботев"

Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е  празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев.  Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..

публикувано на 25.01.25 в 12:00