"Астория" е пиеса на малко познатия у нас австрийски драматург от еврейски произход Юра Зойфер, чиито пиеси стават популярни във Виена в края на 20-те и началото на 30-те години на миналия век. Умира през 1939 година в концлагера Бухенвалд едва 27-годишен.
В българския театър има само една постановка по негова пиеса, и то отпреди повече от 20 години – спектакъла "Винета – потъналият град" в Русенския театър.
Сега екип от млади независими творци дава сценичен живот на друга негова творба – пиесата "Астория", отличаваща се с остър социален хумор. В основата ѝ стои истински случай от 1936 година, когато в лондонски вестник излиза информация за новооткритото посолство на "държавата Астория", което обявява прием. Невярната информация е всъщност просто шега на кръг от дипломати. Но дълго време след това хората продължават да вярват, че такава държава действително съществува.
Пиесата се поставя за първи път в България и е първата постановка, създадена от младото театрално сдружение "Транзит". Режисьор на спектакъла е Валерия Минева."Попаднах на сборника "От рая до края на света" и просто нещо откликна между мен и Юра Зойфер. Може би защото той, за съжаление, е починал много млад и когато е писал, е бил почти на моята възраст. И някак си темите, които са го вълнували, изведнъж развълнуваха и мен. Което е малко притеснително – че той е живял доста отдавна и тогава са се случвали неприятни събития, а сега, явно, нещата по някакъв начин са останали същите – за съжаление или не, не знам. Трябва да гледат "Астория", за да видят колко актуална е всъщност", сподели Валерия Минева.
Младата режисьорка гостува в "Артефир" заедно с две от актрисите, участващи в спектакъла – Вероника Тодорова и Карина Борисова. Освен за работата си по представлението, те разказаха и за някои от проблемите, които биха искали да намерят решението си в българския театър.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
В представлението участват още Калин Зафиров, Димитър Иванов-Мич, Илияз Иляз, Росен Караджов, Ванина Попова и Игор Коробко.
Сценографията е на Михаела Трифонова, музика – Петя Габрова.
Спектакълът е копродукция на Сдружение "Транзит" и Драматичния театър "Апостол Карамитев" в Димитровград и се осъществява с финансовата подкрепа на Националния фонд "Култура", програма "Дебюти".
"Астория" ще се играе на 22 май в Националния студентски дом.
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът Денис Мадeн – създателите на новия българо-британски филм "Дяволски игри" – са в студиото на "Артефир". Става ясно, че драматичният трилър, който днес тръгва по кината у нас, е вдъхновен от..
Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..
Часове преди премиерата на "Трамвай "Желание" в Младежкия театър "Николай Бинев" в "Артефир" разговаряме с режисьора Антон Угринов. Сюжетът на пиесата от Тенеси Уилямс проследява историята на Бланш Дюбоа (Веселина Конакчийска), която решава да избяга от личните си проблеми, като отива при по-малката си сестра Стела (Ния Кръстева) и нейния..
Десетото издание на филмовия фестивал "Мастер оф арт" започва днес с биографичен филм за песен. Това е известната My way. Програмата включва 50 документални филма. Както винаги официалната селекция е на филми за архитектура, музика и танц, литература, театър и кино, изящни изкуства, фотография и съвременно изкуство, дизайн и мода, видеоарт, изкуство..
200 оригинални скици на художника Салвадор Дали ще бъдат показани за първи път в стoлицата на Индия – Ню Делхи, съобщи BBC. Самостоятелната изложба е озаглавена "Дали идва в Индия". В колекцията ще бъдат показани още акварелни картини и графики. Експозицията е подготвена от Кристин Аржилет, дъщеря на френски колекционер, който е бил..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg