Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Документалният филм "Хала" – премиера в Дома на киното

Проф. Моника Попова: За жената изкуството е абсолютното спасение

Годишна изложба на студенти и преподаватели от ателие "Керамика" на НБУ

Проф. Моника Попова е създател и основен двигател на Ателие по керамика и порцелан към департамент "Изящни изкуства" на НБУ и герой на документалния филм "Хала" на продуцента, сценарист и режисьор Мария Ландова. 

Премиерата на филма "Хала" е на 21 май от 17 ч. в Дома на киното.

Това изкуство е историята на човечеството – от практичното до изящното.

"Магията на керамиката е цялото преминаване и този мистичен аспект, който е свързан с преминаването през огъня. Всеки помни първата си пещ и тези 20%, които са енигма... Това е занаят, който в България е бил първи и ще умре последен, занаят, създаван от жени. Затова и навсякъде, където се прави керамика у нас, предимно са жени. Това е нещо, което е свързано с природата, дори и в Библията човек е почти в тъждество с глината, с материята.

Има риск жената да попадне в матрицата и много бързо да бъде смазана от матрицата. Когато обаче държи в ръцете си изкуство, тогава това е абсолютното спасение. Жената може да бъде пълноценна и като жена, и като майка. Но ако не държи в ръцете си изкуството, може да загуби душата си." – споделя проф. Моника Попова в "Артефир".

"Inside Joke" (в превод от англ. "Вътрешна шега") е третата годишна изложба на ателие "Керамика" на НБУ. Тази година фокусът на студентите е концентриран върху две основни семестриални теми. Първата е вдъхновена от теста на световноизвестния психоаналитик Роршах, който определя състоянията на пациентите според интерпретациите, които правят, гледайки специфични петна, известни като "петната на Роршах". Студентите създават собствени петна и рисунки по тях, а последният етап е изграждане на пластичен обект. 

Втората тема е свързана с традиционната кобалтова рисунка върху керамичен съд, която има богата история и се наблюдава в различни географски райони. Участниците в изложбата я интерпретират в съвременен стил, разглеждайки чрез нея актуални, световни теми.

Междувременно вложеното огромно количество труд и шегите, които съпътстват целия процес на работа, остават неясни за публиката. Работата на студентите е колкото индивидуална, толкова и колективна, провокирана от вътрешна химия и вътрешен контекст, базирани на ежедневния многочасов труд, който артистите споделят заедно.

"Inside Joke" представя както студентски, така и преподавателски работи на тримата от ръководителите в бакалавърската програма "Визуални изкуства" – модул "Керамика и порцелан. Дигитални форми" и магистърската програма "Керамика и порцелан. Съвременни и дигитални форми" – проф. д-р Моника Попова, хон. преп. Алина Папазова и ас. д-р Виолета Заранкова.

Изложбата може да бъде видяна до 13 юни в столичната галерия "Сан Стефано".

Магдалена Гешева, Катрин Методиева, Лора Несторова, Гергана Димитрова и Даниела Боянова са част от групата, представила в галерия "Сан Стефано" Годишната керамична изложба "Inside Joke" на студенти и преподаватели от ателие "Керамика". Те, заедно с проф. Моника Попова, разказаха повече в "Артефир".

Чуйте разговора от звуковия файл.

Снимки – Дом на киното, личен архив на проф. Моника Попова, галерия "Сан Стефано", Дарина Маринова 

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25