Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

Снимка: БТА

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и има хубави книги за четене". Отличениятв категория "Проза"Евгени Черепов каза, че "наградата дава гориво за вътрешния свят на един писател".

Журито избра победителите в няколко категории с по трима номинирани автори или преводачи.

Наградата за цялостен принос получи Стефан Цанев.

В категория "Проза" призът взе Евгени Черепов за романа си "Извън обхват" в конкуренция с "Годината, която започна в неделя" на Яница Радева и "Шейсет разказа" на Деян Енев.

Наградата в категория "Литература за деца и юноши" отиде за "Кръстьо Частен детектив в Долната земя", преработено" и допълнено издание, с нови илюстрации и оформление от Албена Каменова и Юлия Спиридонова. Останалите номинирани бяха "Морски приказки. За две земни деца, приятеля и делфин и морските хора" от Лилия Старева и "Писмото на мравката" от Мария Донева.

Победител в категория "Поезия" е Мария Калинова за "Слънце – техника", която бе предпочетена пред Стефан Иванов с "Без мен" и Екатерина Григорова с "Отвисоко в печката пада дърво".

Неда Узунколева с "Днес не ми се излиза" е носител на наградата в категория "Дебют", която пребори Даница Христова с "Алвеоли от хартия" и Марта Радева с "Човекът от последния вагон".

За отличието в категория "Преводи от български на чужд език" се състезаваха Анджела Родел, триото Андреас Третнер, Александър Зицман и Елвира Борман и Мари Врина-Николов. Журито присъди наградата на Мари Врина-Николов за преводите на френски език на "Кротките" от Ангел Игов, "Балканска рапсодия" от Мария Касимова, "Глиненият цар" от Добромир Байчев, стихосбирките "Там, където не сме" на Георги Господинов и "Зверски кротка" от Амелия Личева.

Подробности за състоянието на българската литература и Литературните награди "Перото" в разговора на Велин Манов с Оля Стоянова, Светлозар Желев и Евгени Черепов в "Артефир", може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05