Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преоткриване на "Учителното евагелие" на Константин Преславски

Снимка: uchitelnoevangelie.eu

В София се проведе Международна научна конференция "Учителното евангелие на Константин Преславски и южнославянските преводи на хомилетични текстове (IX-XIII в.): филологически и интердисциплинарни ракурси".

Този, на пръв поглед строго научен, но всъщност много важен за  европейска културна среда, форум събра 35 изявени учени и изследователи от България, Австрия, Белгия, Германия, Италия, Словения, Хърватия и Чехия.


Във фокуса на конференцията беше Учителното евангелие – първият проповеднически сборник в средновековната българска литература. Тази най-ранна сбирка от поучителни слова в старата българска книжнина възниква през последното десетилетие на IX в. и е запазена в пълнота само в един руски и три сръбски преписа, датирани от XII до XIV в. Учителното евангелие  се състои от слова за неделните дни през годината от Великден до Цветница. Повечето от тях са преводни текстове от различни църковни отци, но техните встъпления и заключения, както 42 беседа и Прологът са оригинално дело на Константин Преславски.

Епископ Константин е един от най-талантливите и продуктивни средновековни автори, но едва сега словното богатство, което той ни е завещал, започва да се изследва в дълбочина. Чуйте разговора на Милена Лекова  с двама от участниците  в конференцията - гл. ас. д-р Екатерина Дикова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН и проф. Алесандро Мария Бруни от университета "Ка Фоскари", Венеция.


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Леда Милева

Как Леда Милева създаде "Работна Мецана" – чуйте я в Златния фонд

На 5 февруари отбелязваме 105 години от рождението на една от най-обичаните български детски писателки – Леда Милева. Поетеса, преводач, общественик, тя остави дълбока следа в културната история на България със своите творби, изпълнени с топлина, мъдрост и обич към най-малките. В специалното издание на рубриката "Архивите са живи" звучи гласът..

обновено на 03.02.25 в 12:20

Фолк-метъл веселба на хърди-гърди с Eluveitie

Да мяташ фолк екзотиката между острите зъби на кръвожадните жанрове, за да чуеш (и видиш) кой от тях в чий хоризонт ще се удави, отдавна не е нещо ново и от експеримент залегна трайно в репертоара на редица групи от различни краища на света. Сред най-умелите майстори на тая весела и забавна бод-тропоска са швейцарските пионери "Елвейти"..

публикувано на 03.02.25 в 12:09

Доброто тяло – определение ли е за актриса?

В моноспектакъла "Доброто тяло" актрисата Аделина Петрова и режисьорката Анастасия Събева изследват на какво е готова една актриса, за да спечели кастинга за мечтаната си роля, кастинга в любовта или просто в живота?  Какви неща вълнуват актрисата зад кулисите, когато не я виждаме, и какви неща вълнуват обикновената жена, която всъщност..

публикувано на 03.02.25 в 12:01
„Бик“, картина от Мани-Кюр

Галерия "Риволи" и артистите по света

Младата галерия "Риволи" на семейство д-р Николай Болтаджиев и Елена Болтаджиева, с фокус към международното модерно изкуство, откри четвъртата си подред изложба със съвременни португалски стрийтарт художници. Графити изкуството е символ на свободното изразяване, което творбите ясно показват. Шестнайсет са платната, с които творците..

публикувано на 03.02.25 в 11:40

Как музей край Павликени пази римските традиции в керамиката

Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971 г., когато случайно е открит по време на обработка на земята. Плугът на един от земеделските работници попада в керамична пещ, което води до стартирането на археологически разкопки. Археологът..

обновено на 03.02.25 в 11:23