Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не превръщайте празника в мероприятие

Докато българската политическа реалност не предлага примери за подражание, българската култура вече се радва на наградата „Букър“ в лицето на Георги Господинов

| обновено на 24.05.23 в 11:02
Кин Стоянов
Снимка: Личен архив

Битието се разделя между културното и дивото. Слушателите на Програма „Христо Ботев“ са сред хората, които са носители на културата. Така се обърна към най-широката аудитория у нас, която цени и търси всекидневно в ефира на БНР образованието, науката и културата, журналистът Кин Стоянов в предаването „Нашият ден“.

Докато българската политическа реалност не предлага примери за подражание, българската култура вече се радва на наградата „Букър“ в лицето на Георги Господинов.

В тази най-важна за българската духовност дата гостът на водещата Мария Мира Христова, разказа една малко известна за Стоян Михайловски книжовна история.

Всички го знаят като автор на българския всеучилищен химн „Кирил и Методий“. Литераторите го познават и в неговата друга поезия, в язвителните басни, на които е автор. Историците го посочват като председател на Върховния македоно-одрински комитет. Точно като такъв Стоян Михайловски поема грижата за близките на геройски загиналия през 1903 г. македонски войвода мичман Тодор Саев.

В началото на нашия век председателят на БЧК професор Стоян Саев, потомък на революционера, предава на Кин Стоянов препис от една семейна реликва – тетрадка с епиграми на Стоян Михайловски. Така на бял свят през 2001 г. излиза книгата със събрани епиграми от автора на „Върви, народе възродени“ „Сърдита библия“, остроумно илюстрирана от карикатуриста Борис Димовски.

Защото химнописците могат да бъдат и сатирици. За да направят човешки и непрефърцунен всеки истински празник. Който не бива да се превръща в мероприятие.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лечебни зеленчуци

Кремена Минева и Мирослав Гамов живеят и отглеждат зеленчуци в хасковското село Константиново, след като дълги години работят като лекари – Мирослав като кардиолог, а Кремена в областта пластично-възстановителната хирургия. Предишната им професия и отношение към човешкото здраве дава на Кремена и Мирослав различна перспектива към градинарството...

публикувано на 09.03.25 в 10:24

Същността на Православието

Всяко важно събитие и всяка победа се ознаменува, според значението си с честване в определен ден. Така е и с първата неделя от Великия пост, тачена като Православна. Седмият Вселенски събор, проведен в гр. Никея през 787г., утвърждава иконопочитанието, но това не слага край на иконоборческата ерес, възникнала в началото на века при император Лъв..

публикувано на 09.03.25 в 09:35
Нина Атанасова, Ана-Мария Кръстева и Гюлер Али Яхя (отляво на дясно)

Ролята на жената в различни религиозни общности

От историята знаем, че в миналото жените често са ограничавани само до изпълняване на домакински задължения и грижа за децата и нямат същите образователни и професионални възможности като мъжете. Днес жените в България играят ключова роля във всички аспекти на обществото и имат повече възможности и свободи в сравнение с миналото, но все още има..

обновено на 08.03.25 в 14:23
Владимир Йончев

Тръмп и Путин ще се скарат скоро, но преди това заедно ще натворят още няколко войни

Какъв е новият световен ред, който предлага на Европа президентът на САЩ Доналд Тръмп и какво е мястото на България в него, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Владимир Йончев , главен редактор на OFFNews. "На мен ми се струва, че Америка, под лидерството на Тръмп, се преориентира геостратегически и заема страната на Русия . Тя..

публикувано на 08.03.25 в 09:05

Анатолий Йерема: Нашият ресурс е волята на украинския народ да издържи

Украйна между два петъка – какви са нагласите в страната след посещението на президента Зеленски в Белия дом, спирането на разузнавателна информация от САЩ към Украйна, и ще издържи ли Украйна, докато Европа успее да се организира в новия световен ред на Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Анатолий Йерема , журналист в..

публикувано на 07.03.25 в 17:45