Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боян Юруков: Знак за какво е червената боя върху Дома на Европа?

Снимка: Ванцислав Василев

Досъдебно производство за хулиганство беше образувано преди дни след нападение с червена боя върху сградата на европейските институции в България. На 21 май, около 16:35 часа, Първо районно управление получава сигнал за инцидента, който е станал по време на шествието "Поход за мир и неутралитет". По информация от МВР, участници в шествието организирано пръскат червена боя върху сградата "Домът на Европа", където се намират представителството на Европейската комисия и бюрото на Европейския парламент.

След този инцидент се повдигат няколко важни въпроса, които трябва да бъдат обсъдени в обществото. “Темите на деня“ в “Нашият ден“ са свързани с демонстрирането на нетърпимост към проявите на неонацизъм и начините за справяне с такива инциденти. В ефира на предаването Боян Юруков, програмист и общественик, сподели своите виждания.

Юруков предлага алтернативен подход към реакцията на подобни актове на омраза и вандализъм. Той твърди, че боята върху изрисувания паметник не трябва да бъде изчистена веднага, а да се използва за изразяване на различни послания “чрез нарисувани цветя и съобщения, които хората искат да изкажат“. Това може да покаже, че омразата може да се превърне в нещо друго.

Юруков споделя също, че важно е да се осъзнае, че не всички хора одобряват подобни актове на насилие и омраза. Много хора чакат активни действия и решения относно проблемите в обществото.

Той  изразява съжаление, че политически фигури като Костадин Костадинов получават значително внимание в медиите, въпреки че техните възгледи и действия не отразяват сериозни идеи или решения. Той подчертава, че такъв тип комуникация е “класически метод, използван от крайнодесните политически сили в други страни“ като Гърция, Франция и Италия. “Това е предварително изработена политическа кампания, която копира успешни модели, но няма нищо общо с реалните мисли и настроения в обществото“, казва той.

Юруков подчертава още, че обществото е разделено по много линии, основно поради липсата на конструктивен дебат. Хората започват да се идентифицират с посланията на хора като Костадин Костадинов, и това води до създаването на напрежение и инциденти като този с боята върху сградата на европейските институции.

В предаването той акцентира върху нуждата от по-широк и открит дебат в обществото, който да включва различни гледни точки и да насърчава търсенето на конструктивни решения.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20