Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боян Юруков: Знак за какво е червената боя върху Дома на Европа?

Снимка: Ванцислав Василев

Досъдебно производство за хулиганство беше образувано преди дни след нападение с червена боя върху сградата на европейските институции в България. На 21 май, около 16:35 часа, Първо районно управление получава сигнал за инцидента, който е станал по време на шествието "Поход за мир и неутралитет". По информация от МВР, участници в шествието организирано пръскат червена боя върху сградата "Домът на Европа", където се намират представителството на Европейската комисия и бюрото на Европейския парламент.

След този инцидент се повдигат няколко важни въпроса, които трябва да бъдат обсъдени в обществото. “Темите на деня“ в “Нашият ден“ са свързани с демонстрирането на нетърпимост към проявите на неонацизъм и начините за справяне с такива инциденти. В ефира на предаването Боян Юруков, програмист и общественик, сподели своите виждания.

Юруков предлага алтернативен подход към реакцията на подобни актове на омраза и вандализъм. Той твърди, че боята върху изрисувания паметник не трябва да бъде изчистена веднага, а да се използва за изразяване на различни послания “чрез нарисувани цветя и съобщения, които хората искат да изкажат“. Това може да покаже, че омразата може да се превърне в нещо друго.

Юруков споделя също, че важно е да се осъзнае, че не всички хора одобряват подобни актове на насилие и омраза. Много хора чакат активни действия и решения относно проблемите в обществото.

Той  изразява съжаление, че политически фигури като Костадин Костадинов получават значително внимание в медиите, въпреки че техните възгледи и действия не отразяват сериозни идеи или решения. Той подчертава, че такъв тип комуникация е “класически метод, използван от крайнодесните политически сили в други страни“ като Гърция, Франция и Италия. “Това е предварително изработена политическа кампания, която копира успешни модели, но няма нищо общо с реалните мисли и настроения в обществото“, казва той.

Юруков подчертава още, че обществото е разделено по много линии, основно поради липсата на конструктивен дебат. Хората започват да се идентифицират с посланията на хора като Костадин Костадинов, и това води до създаването на напрежение и инциденти като този с боята върху сградата на европейските институции.

В предаването той акцентира върху нуждата от по-широк и открит дебат в обществото, който да включва различни гледни точки и да насърчава търсенето на конструктивни решения.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30