Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Япония жените подаряват шоколади на… шефовете си

Японците са убедени, че да се съхрани хармонията е много по-важно от това да докажат правотата си или да получат изгода. Тъкмо това непривично за нас отношение към живота ни кара да изпитваме неутолимо любопитство към Страната на изгряващото слънце. С журналистката Мира Баджева проведохме толкова дълъг, смислен и пълен с интересни обрати разговор за Япония, че реших в "Покана за пътуване" да направя сериал в две поредни предавания. Запитах Мира изпитала ли е стрес при първото си стълкновение с непознатата култура. Оказа се, че не, понеже била убедена, че държавата няма да й хареса. А се получило обратното.

Аз, честно казано, се изумих от традицията жените да подаряват на 14 февруари шоколади на шефовете си, за да почетат мъжествеността им.


Европейските специалисти признават, че естетичното възпитание в японското училище е много по-широко и осмислено, отколкото в други държави. Второкласниците там използват 36 различни цвята, когато рисуват и знаят имената на всеки един от тях. Доста често имат часове сред природата, където преподавателят ги учи да разпознават красотата на околния свят. Може би това възпитание е част от неуловимата японска естетика. Мира Баджева, обаче е намерила изключителна близост между японците и българите в отношението им към религията.


Как японците превръщат счупената керамика в чисто ново изкуство ще научим от Мира Баджева в следващото издание на "Покана за пътуване". А в днешното тя преплете впечатленията си от Страната на изгряващото слънце с личното си усещане за тази далечна страна. 

Но… както казват хората "За да разбираш японски, трябва да започнеш да мислиш по японски".


Снимки: Мира Баджева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Пасков

Изложени ли сме на "технострес" и как да се справяме с него

Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..

публикувано на 14.11.24 в 17:35

Българомразци има, а българолюбци?

Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..

публикувано на 14.11.24 в 09:25

Д-р Ю Тие: За китайската традиционна медицина и приложението ѝ в съвременното лечение

Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..

публикувано на 13.11.24 в 12:58

Предиабетните състояния и съвременните подходи в лечението на диабет тип 2

Над 235 хил. души в България са в предиабетно състояние – това сочат данни на Международната диабетна федерация от 2021 година. 80 % от тези хора не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното, което представлява пряк риск от развитие на диабет тип 2. В навечерието на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември – в Lege Artis..

публикувано на 13.11.24 в 11:14

За малнутрицията – оптимистично и песимистично

Горе-долу преди година в "Познати и непознати" говорихме за борбата на майките и специалистите, които се грижат за хора с малнутриция и за малката им/голяма победа – в списъка с храните, които НЗОК заплаща, бяха включени и специалните храни за техните деца. Съобщихме и радостната новина, че над 550 български деца и възрастни вече ще получават..

публикувано на 13.11.24 в 09:50