Световният ден на околната среда се отбелязва на 5 юни всяка година. Тази инициатива е координирана от Програмата на ООН за околната среда и се провежда ежегодно от 1974 година насам. С течение на времето, той се превърна в една от най-големите международни платформи, която обединява милиони хора от цял свят в защита на планетата.
Следващите 10 години ще имат решаващо значение за предотвратяване на катастрофалните промени. До 2030 година трябва да се намалят значително емисиите на парникови газове, да се предприемат решителни стъпки за премахване на бедността, борбата с болестите, опазването на биологичното разнообразие и връщането на деградиралите екосистеми към живот.
Един от водещите еколози в България, Петко Ковачев, изрази в ефира на “Нашият ден“ сложността на проблема за намирането на правилния подход към околната среда. Той подчерта, че освен личното участие, е от съществено значение и целенасоченото участие на големите играчи, които са отговорни за големите замърсявания и унищожавания на природата. Това включва големите индустриални корпорации и държавите. Екологът подчерта необходимостта от целенасочени действия спрямо тези, които най-много допринасят за проблемите с околната среда.
Той посочи, че дори, “ако всеки българин засади по 10 дръвчета през тази година, а срещу това бъде приет закон, който позволява безразборната сеч, е вероятно засаждането да няма ефект“. Екологът отправи призив към Българското народно събрание да внимава при приемането на законопроекти, тъй като има много възможности за подобрения в това отношение.
Докато коментира дейността на Министерството на околната среда и водите Ковачев изрази надежда, че новият министър, Юлиян Попов, ще постави две главни цели. Първо, той трябва да направи министерството водещо в сферата на климатичните политики и да осигури тяхното правилно изпълнение и провеждане. “Това е от изключителна важност, тъй като климатичната политика трябва да бъде осъществявана от това министерство, независимо от другите институции“, казва той. Втората цел според него е да се изготви списък с идеи, предложен от общностите за природозащита, и да се работи по тяхната реализация.
Изказванията на Петко Ковачев подчертават необходимостта от ефективни мерки и сътрудничество между различните сектори и институции за опазване на околната среда.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg