Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

35 години от полета на втория български космонавт Александър Александров на "Съюз ТМ-5"

Снимка: БГНЕС

Преди 35 години на 7 юни от космодрума в Байконур излита космическият кораб “Съюз ТМ-5” с екипаж българина Александър Александров и руснаците Анатолий Соловьов и Виктор Савиних. Но на километър и половина от орбиталния комплекс “Мир”, с който трябва да се скачат, космонавтите се сблъскват с изпитание, изправящо ги пред опасността преждевременно да се завърнат на Земята. Антената за стиковка се откача и поради тази причина информацията, която получава екипажът на екрана, е с прекъсвания. 

България е единствената държава, която изпраща по международната космическа програма "Интеркосмос“ не един, а двама космонавти. Страната ни е шеста в света космическа нация. През 80-те години на XX век ставаме третата страна след САЩ и Русия, производител на храна за космонавти.

Златният фонд на БНР разполага със запис с подготовката на кацане и приземяването на "Съюз ТМ-5“, осъществено малко след 13 ч. (българско време) на 13 юни 1988 г., както и със записи от скачването на станциите от 9 юни 1988 г. Част от тях са директни телевизионни включвания, в които звукът на космоса надвишава човешкия, а връзката на моменти прекъсва изреченията. 

На пресконференция от борда на "Съюз ТМ-5" с екипажа Александър Александров говори за общото между първия си полет във ВНВУ "Г. Бенковски“ и настоящия космически полет, така той отговаря на въпрос на журналист, поздравява и децата, които ще участват в поредната Международна асамблея "Знаме на мира“ в София и коментира кой момент от този полет смята за сбъдната мечта.

Чуйте повече в звуковия файл. 



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р София Ангелова

Туберколозата – една (не)обичайна диагноза

Случай на служител в детска градина с туберколоза привлече силно внимание в медийното пространство. За туберколозното заболяване и летните пневмонии в Lege Artis говори пулмологът д-р София Ангелова .   По думите на д-р Ангелова туберколозата не е необичайна за България диагноза. Обикновено заболеваемостта се повишава, когато качеството на..

публикувано на 17.07.24 в 14:11
Доц. д-р Красимира Христова

Как да намалим риска от сърдечно-съдови инциденти в топлото време?

За пореден път днес почти цялата страна е обхваната от червен код, поради опасни горещини – между 38 и 43 градуса. Как да намалим риска от сърдечно-съдови инциденти в топлото време слушателите на Lege Artis съветва доц. д-р Красимира Христова , кардиолог и председател на Асоциацията по сърдечно-съдова образна диагностика. Горещините..

публикувано на 17.07.24 в 13:27
Обща снимка на участниците

Над 300 младежи заявиха: Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена

Росена Добрева от Средно училище "П. Яворов" Стралджа спечели Международния филмов и литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" . Наградата, придружена с предложение за месечен стаж, на Росена Добрева връчи генералният директор на Българското национално радио Милен Митев. За участието в конкурса,..

публикувано на 17.07.24 в 10:44

Боклукът – първородният грях на всеки потребител

Отпадъкът е ценен разказвач на механизмите, които движат дадено общество – пресечна точка между природно и културно, локално и глобално. Боклукът разколебава границата между това, което е мое, и това, което не е, между полезно и вредно, приемливо и неприемливо, определено и неопределено. Кой притежава отпадъците, има ли "добър" отпадък и дали..

публикувано на 16.07.24 в 14:25

Евелина Аврамова: За неуморното съхраняване на българщината зад граница

Евелина Аврамова е майка, журналист и учител, която освен на своите деца посвещава живота си на българските деца в чужбина. Тя е говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина , основател и ръководител на българското неделно училище "Васил Левски" , което има филиали в трите германски града Кайзерслаутерн, Хомбург и Саарбрюкен. В..

публикувано на 16.07.24 в 11:22