Какво представлява дактилоскопската експертиза, респективно дактилоскопията? Как се намират следи и как се съхраняват? Какво доказва дактилоскопската експертиза? Дактилоскопия е метод за идентификация на човека само по отпечатъците от пръстите, основан на уникалната рисунка на човешката кожа. Методът е използван за първи път от британеца сър Уилям Джеймс Хершел, който в средата на XIX век е полицейски служител в Британска Индия.
Тодор Тодоров – графолог, експерт дактилоскоп и криминалист, консултант на предаването, разказва повече в "Законът и Темида":
"Дактилоскопията е по-древна и от графологията. Думата е съвкупност от термините от гръцки – "дактилос" – пръст, и "скопео" – гледам. Тя е метод за идентификация и опознаване на човека само по отпечатъците от пръсти, стъпала и длани. За първи път се използва от Уилям Джеймс Хершел през 1833 г. Като полицейски служител в Британска Индия, сблъсквайки се с множество престъпления, прави една своя картотека на дактилоскопни следи, които в последствие сравнява с намерени следи от местопрестъплението.
Дактолоскопната експертиза се разделя на две части – първата част е дактилоскопна справка, обикновено се прави още на местопрестъплението, за да се установи има ли съпричастност в намерените следи с някое лице, което вече е в кръга на заподозрените. След това се пристъпва към дактилоскопната експертиза, която се прави писмено, извежда се и се внася по делата на досъдебното производство, по следствието и в съдебното производство.
Задачата на експерт дактилоскопа е да отиде в съда при призоваване от съдията и да защити своята експертиза, както и да отговори на всички други въпроси на защитата и обвинението.
След като се получи съобщение за местопроизшествие оперативна група – оперативен работник, следовател и експерт криминалист – посещава местопрестъплението и започва търсенето на всякакви следи. Едни от следите – това са пръстовите. Те са невидими, но със специален дактилоскопен прах се нанасят предполагаемите повърхности. Прахът полепва по следата и по този начин папиларните линии (този рисунък върху пръста) става видимо и годно за доказателство.
Дактилоскопната експертиза, за разлика от графологията, може да докаже действително не само да идентифицираме човека, вкл. и неговия пол. Само че изследванията около определянето на пола на извършителя е по-сложна задача и навлиза в сферата на изкуството.
Чуйте повече подробности в звуковия файл.
Снимка – БНР
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg