Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Варненско лято" 2023: Александра Сърчаджиева и Юлиан Вергов за любовта

Каквото и да прави човек, не може да избяга от себе си, но и от любовта. Тя е навсякъде и във всичко. Особено ако погледнем към афиша на 31-вото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято", което вълнува и занимава с въпросите на сърцето.

Фестивалът поведе зрителите по пътищата на любовта още със спектакъла, с който постави официалното си начало – "Представление и половина" на Театър "Българска армия". И оттам като се започна – "С гръб към залеза“, "За любовта…“, "Орфей“, който копнее за своята Евридика, "Укротяването на опърничавата" по Шекспир, "Коприната“ на Барико, "Дишай“, където двама млади прекалено много мислят, преди да създадат семейство, но накрая го правят, защото искат и най-вече защото се обичат. И стигнем – не по ред, а просто по ритъм – до „Това не го казва!“ на Саломе Льолуш, която гостува у нас, за да ни разкаже как се казват всъщност нещата. При това между двама, влезли с всичко, което имат, в спор от любов към себе си, към живота и един към друг, за да покажат що е то щастието и къде го откриваме, макар и за кратко. Защото все пак нищо не е вечно, нито пък сигурно в този живот. Освен смъртта и… да, любовта. Тази любов, без която не можем, както се пее в песента. Тази вечна тема, която се открива и в спектаклите на 31-вото "Варненско лято".

За нея, както стана ясно, се говореше от сцената на Драматичния театър "Стоян Бъчваров“ във Варна, когато Александра Сърчаджиева, в компанията на Юлиан Вергов, Петър Антонов и Ива Тодорова, заиграха "С гръб към залеза“. Те припомниха на публиката какво е да си във вечно търсене на красивото и да мечтаеш за любов, която все ти убягва.

Представлението е по текстове на Яна Борисова, която е сред най-популярните автори в новата българска драма, и разказва две любовни истории през погледа на всеки от участниците в тях. Така представя красивата страна на тъгата, залезите, танцуването и готвенето като изкуство.

Според Александра Сърчаджиева, която разказва за любовта на път към Градската галерия във Варна, където публиката на "Варненско лято“ я очакваше и друг сюжет, често в живота не забелязваме чистотата в човешките взаимоотношения. Не виждаме красивото и истинското в тях, защото все бързаме за някъде, за нещо и позволяваме на битовизмите да ни завладеят. Сякаш сме с широко затворени очи за душата на човека пред нас. И всичко това навярно се дължи на страха от провала, който таим в себе си.

Юлиан Вергов е на същото мнение. Идеята за провал ни затваря за чудото, което съдържа животът. Не ни позволява да се насладим на момента, на мечтата. А всъщност и към мечтите си имаме отговорности, защото те са основна движеща сила в нашето съществувание.

В Градската галерия "Борис Христов“ в морския град той, пак в компанията на Петър Антонов, но и в тази на Цветана Манева и Дарин Ангелов, буквално говореше на публиката "За любовта…". Това е името на спектакъла отново по текстове на Яна Борисова.

А в звуковия файл можете да чуете от Юлиан Вергов какво се случва в света на влюбения човек.

Театърът, който дава на зрителите всички основания да се почувстват истински живи, дори и само за има-няма два часа, също е любов. Това става ясно от думите на актьорите Александра Сърчаджиева и Юлиан Вергов, които бяха част от тазгодишното "Варненско лято" 2023. 

Снимки – "Варненско лято"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30

Преживей последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова

"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа  Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..

публикувано на 22.11.24 в 16:19
Елица Георгиева

Елица Георгиева и романът "Одисея на момичетата от Източна Европа"

Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния  "Космонавтите само минават" ...

публикувано на 22.11.24 в 15:22