Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гена Димитрова – българката, изкачила оперния Олимп

4
В ролята на Абигайл от "Набуко“ на Верди.

Гена Димитрова, певицата с феноменален глас, си тръгва от този свят преди 18 години. Родена на 6 май 1941 г. в плевенското село Беглеж. Когато е двадесетгодишна, тя постъпва в Музикалната академия в класа на великолепния педагог Христо Бръмбаров. Първата ѝ роля е Абигайл в "Набуко“ на Верди на сцената на Софийската опера през 1967 г. 

Няма прочута оперна зала по света, която да не е аплодирала "царицата на Вердиевите гласове". Гена Димитрова е единствената оперна певица, която в продължение на десетилетия пее непрекъснато и то на границите на съвършенството "тежките" партии на Абигайл, лейди Макбет, Джоконда и ТурандотГастролира с голям успех в най-известните оперни сцени по света като миланската “Скала”, “Ковънт гардън”, Лондон, Парижката национална опера, “Метрополитен” в Ню Йорк, Виенската държавна опера, Берлин, Залцбург, “Арена ди Верона” и  др.

През сезона 1983 – 1984 г. тя е обявена за най-добрата изпълнителка в "Ла Скала“ и е удостоена с наградата "Пучини“ за изключителни постижения в интерпретацията на главни образи в негови опери. 

За нея Херберт фон Караян казва "Доживях да чуя глас, който само боговете заслужават“.

До края на живота си Гена Димитрова продължава да блести на световните сцени, но не спира да провежда майсторски класове в различните консерватории. Работи с млади таланти и организира техни участия и концерти, но и тя участва като изпълнител в тези концерти. Подава ръка, остава скромна, сърдечна и себе си.

И до днес в село Беглеж стои родната ѝ къща, която се нуждае от реставрация. Кметът на селото Георги Данов твърди, че трудно ще бъде финансирането на проекта за създаване на обществена колекция Гена Димитрова, за да бъде съхранена паметта за българката, изкачила оперния Олимп.

В звуковия файл можете да чуете какво казва самата Гена Димитрова в интервю за БНР, направено 27 ноември 1978 година от журналиста Марин Бончев. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36