Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Коприната" на Барико и театърът, който спира времето

След като превзе сърцата на световната публика на Театралната олимпиада в Унгария, "Коприна" разказа приказката си и пред зрителите на 31-вото "Варненско лято". Тази приказка обаче не е като другите. Тя не е изтъкана от митични герои и битка между доброто и злото, в края на която настъпва всеобщото щастие. В "Коприната" на Барико приказката спира времето и говори за единствената възможна любов – невъзможната.


В тъгата по любовта, която не можем да имаме, по жената, която не можем да бъдем, по самотния мъж, чийто образ е изтъкан от две липсващи жени, се ражда любовният стоицизъм, на който човек е способен. Подобна космическа тъга ражда космическото щастие, защото именно невъзможността създава вечността.

Да заживееш истински с другия чак когато него вече го няма, е поезия, която отеква в съзнанието на зрителите, впуснали се в историята на "Коприна". Майсторството на Алесандро Барико е предадено до съвършенство в спектакъла на Диана Добрева. Неслучайно постановката на Пловдивския драматичен театър беше селектирана и успешно представена на Театралната олимпиада, която тази година се проведе именно в Унгария.


Защо Ерве открива Елен, когато остава сам на камъка? Защо японката е олицетворение на жената, която Елен винаги е искала да бъде? Защо мъжът е бродеща сянка, която жените пълнят с кръв? Защо красотата често е в саможертвата, която правим в името на любовта? Защо днес само театърът, който умее да спира времето, ще може трайно да се настани в душите на хората?

Драматургът на "Коприна" Александър Секулов, според когото нашият театър е не само разбран, но и силно харесван, и режисьорката на спектакъла Диана Добрева отговарят. Първо на въпроса за коя любов е самата приказна история.

Боряна Братоева е актрисата, която влиза в ролята на Елен – съпругата на Ерве. Благодарение на персонажа си тя осъзнава какво всъщност е любовта – едно пълно отдаване на другия, в което просто даваш, без да очакваш нищо в замяна.

За ръкоплясканията на унгарската публика, за текста на Алесандро Барико и работата си с Диана Добрева, за сходната природа, която любовта и актьорската игра имат, но преди всичко за коя любов всъщност говори "Коприна" – Боряна Братоева разказва в звуковия файл.

В "Коприна" участват още Константин Еленков, Симеон Алексиев, Ивана Папазова, Маргита Гошева, Елена Кабасакалова, Патриция Пъндева, Мария Сотирова, Ирина Митева, Климентина Фърцова, Боряна Маноилова, Радина Думанян, Троян Гогов, Тодор Дърлянов, Алексей Кожухаров, Венелин Методиев, Красимир Василев, Димитър Банчев, Ивайло Христов и Стоян Сърданов.

Сценографията, която умело пренася зрителите от Франция в Япония и обратно, е дело на Мира Каланова. Костюмографията – на Марина Райчинова, а музиката – на Петя Диманова.

Снимки: Георги Вачев / viafest.org

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Дон Кихот и изборът да вървиш срещу течението

Спектакълът "Дон Кихот и дон Санчо" е премиерното заглавие в репертоара на Драматичния театър "Гео Милев" - Стара Загора. Постановката и драматизацията по мотиви от романа "Знаменитият идалго Дон Кихот де ла Манча" на Мигел де Сервантес са дело на Юрий Дачев. "Исках заедно с прекрасните актьори от старозагорската трупа да покажа един Дон Кихот,..

публикувано на 25.09.24 в 13:41

Гледната точка на кинокритиката за селекцията на "Златна роза" 2024

Силна късометражна програма, с разнообразни теми и епохи, в които се развива действието във филмите, равностойна на пълнометражната, и много стойностни копродукции, предлага според кинокритиката 42-рата "Златна роза" във Варна тази година. Тя открои късометражните филми "2х2" на Андрей Паунов, "Свиждане" на Веселин Бойдев, "По голите хълмове" на..

публикувано на 24.09.24 в 16:35

"Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета" – за 23-ти път в "Двореца"

В Държавния културен институт "Двореца" - Балчик се открива 23-тото издание на артпленера "Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета". Ще бъде представена пред публика мултимедийна презентация на тема: Държавен културен институт "Двореца" и пленер "Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета" – 15 години творческо партньорство в..

публикувано на 24.09.24 в 15:15

Павел Г. Веснаков и киното, което разказва травмите от миналото

Най-големият плюс на киното е, че когато говори за травмите от миналото – това може да бъде колективно преживяване: на неговия автор, човека, който създава филма, и на публиката. Над това в последно време размишлява режисьорът Павел Г. Веснаков, за това и разказват последните му два филмови проекта – "Безветрие", вторият му игрален филм, и "Всичко за..

публикувано на 24.09.24 в 13:23
Доц. Антоанета Гранберг

Старобългарският език като част от културното наследство на Европа

Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност. За българския принос към европейското културно наследство в "Нашият ден" разговаряме с доц. Антоанета Гранберг – изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция. Доц...

публикувано на 24.09.24 в 09:20