Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Неда Балканска

За многоликия образ на специалния педагог в съвременната образователна среда

Специалната педагогика е наука за която трябва да се говори. Какви специалисти се подготвят в Катедрата по специална педагогика към Факултета по науки за образованието и изкуствата на СУ "Св. Климент Охридски“? Дали обучението  постига  своите цели по посока изграждане на общество без дискриминация към лицата с увреждания, включването им във всички обществени слоеве на живот в зависимост от индивидуалните им особености?

Преди броени дни бе представена монография "Специална педагогика“, която е резултат от колективния труд на преподавателите от катедрата. Нейната цел е да бъде в помощ на студентите по специална педагогика, но на практика отразява и търсенията на университетските преподаватели. В нея са споделени визии за развитието, възпитанието, обучението, подкрепата и образованието на децата със специални образователни потребности ще разширят съвременните педагогически хоризонти и ще бъдат ключ за откриване на ефективни практически решения.

"Това което се опитахме да реализираме в нашия екипен труд беше да обрисуваме многоликия образ на специалния педагог. От специалния учите на деца и ученици със специални потребности и нарушения до ресурсния учител, както и подходите, които трябва да се включат в съвременната образователна среда “.

Това казва в интервю за БНР проф. д-р Неда Балканска, ръководител катедра "Специална педагогика" във факултета по науки за образованието и изкуствата за СУ “Св. Климент Охридски“.

Образованието трябва да се приобщи към децата със специални потребности, а не обратното – децата към образованието.
На национално ниво приобщаващото образование не се получава, тъй като голям проблем е намирането на ресурсни учители, които трябва да са мотивирани.

"Системата, трябва да бъде трансформирана“, казва още проф. д-р Неда Балканска.

Децата със специални образователни потребности провокират съвременните педагогически стандрати и са начин за откриване на ефективни практически решения.

Повече за интердисциплинарната наука "Специална педагогика", която намира приложение в различни сфери, като педагогическа, социална, терапевтична и консултативна, можете да чуете в  в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26