Министерството на финансите има амбиция бюджетът да е с дефицит дори малко под 3% на касова основа. Това обяви зам.-министър Георги Клисурски пред депутатите от бюджетната комисия в парламента във вчерашния ден.
“По-интересно е това, което очакваме да се случи тази година, тъй като стандартно социалните разходи са подценени. Има много случаи, в които успяваме да увеличим минималната работна заплата, призоваваме да се увеличат обезщетения за безработица и майчинство. Това се случваше през последните години, докато не настъпи кризата – икономическа, здравна, а след това и политическа. В момента нямаме никаква сигурност за това как ще се адаптират доходите в настоящата социално-икономическа ситуация и това ни тревожи“, това каза в ефира на “Нашият ден“ Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа".
“Още по-тревожни са заявленията на новите управляващи, че ще вкарат в Народното събрание бюджет с дори по-малко (бел. ред.) от 3% дефицит. Това е изключително притеснително, тъй като това означава снижаване на социалните разходи или орязване на капиталовите“, посочва още тя в интервю за БНР.
В ефира на предаването Григорова каза още:
“Очакваме в следващите една-две седмици новият бюджет да премине през обсъждане през Националния съвет за тристранно сътрудничество, където ще поставим отново исканията си за увеличаване на минималната работна заплата и увеличаване на максималния осигурителен доход“.
“Знаем, че предходното правителство на “Продължаваме промяната“ беше стигматизирано, защото направи големи социални разходи и по този начин затруднява бюджета“, припомни тя и посочи:
“Затруднява го не с увеличаване на социалните разходи, а с това, че не даде възможност осигурителните фондове да се напълнят със средства, с които да се покриват въпросните разходи, а именно увеличаването на пенсиите“.
Чуйте пълни разговор в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg