Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Софийските мотоклубове застават зад най-хуманния акт – донорството

Първият по рода си мотофест в подкрепа на донорството и трансплантацията ще се проведе от 23 до 25 юни

Даниел Капсъзов, Александър Райчев, Наталия Маева и Росица Букова (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Донорството е онзи хуманен акт, който по своята същност няма аналог, а трансплантацията е уникалното постижение на медицината, което спасява човешки животи. Първият по рода си у нас мотофест в подкрепа на донорството и трансплантацията предстои да се състои в София от 23 до 25 юни 2023 г.  в парковото пространство до Терминал 2 на летище София.

"Идеята тръгна от там, че всички  наричат мотористите "донори“. Най-пиперливата и най-страдащата от липса на внимание, пари и възможности е темата за донорството."

Това казва в интервю за БНР Даниел Капсъзов, моторист, изпълнител директор на фондация “Благотворителност и милосърдие“.

Той допълва, че софийските мотоклубове организират този мотофест с цел обществото да започне да говори по проблема и че ние имаме желание да свършим дадена работа, то властимащите ще се замислят и ще предприемат необходимите стъпки за решаване на проблема. Четири министерства застават за каузата, както и Българската православна църква. 

"Събирайки на едно място трансплантирани, лекари, които работят в областта на трансплантациите – ще дойдат, ще разкажат и ще призоват, ще информират“, казва Росица Букова, представител на една от неправителствените организации, която подкрепя мотофеста.

Събитието подкрепя кампанията "ДА! ЗА ЖИВОТ“ в подкрепа на донорството и трансплантацията, която е дългогодишна кампания на МЗ, коментира тя. 

И допълва, че входът за събитието ще бъде безплатен. Ще има дарителски кутии, а дарените суми ще отидат за закупуване на медицинска техника. 

На събитието ще бъдат представени най-новите модели мотоциклети, автомобили, камиони, автобуси, кемпери, каравани, ATV, UTV, велосипеди и лодки. Също така ще бъдат изложени всички видове аксесоари и принадлежности за мотори, автомобили, камиони, планински и морски туризъм. Над 20 известни български музиканти, сред които "Акага“, Дичо и други български изпълнители. Водещи ще бъдат Калин Врачански и Асен Блатечки, също обявили подкрепа за инициативата. Специален гост е народната певица Валя Балканска, предхождана от 100 Каба гайди.

"Трябва да се обединим, но на първо място, трябва да има политическа воля. На второ място, искам да попитам какво прави държавата и защо винаги има недостиг на финансови средства, когато трябва да се финансират дейности, свързани с донорството и трансплантациите. В момента има голям проблем с лекарствата за трансплантирани. Има нужда млади лекари да бъдат обучавани, защото "този занаят“ се учи с години“, посочва Наталия Маева,  журналист и белодробно трансплантирана, председател на сдружение "Българско общество на пациентите с пулмонална хипертония“.

Чуйте още в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12