Разказът "Ева, която расте и се смалява" е написан специално за банката с неизучавани произведения, използвана за националното външно оценяване по Български език и литература. Негов автор е писателката Иванка Могилска, която вече 15 години упражнява професията копирайтър. Учениците трябваше да напишат подробен преразказ от името на неутрален разказвач. Затрудни или улесни седмокласниците в ефира на “Нашият ден“, разказва авторката.
"Първо, ми беше интересно как децата ще приемат разказа. И второ, се подготвих психически за целия спектър от настроения и мнения, които ще се леят веднага след като той бъде публикуван“, казва тя.
И допълва, че в онзи момент Ева беше толкова заета с нещо доста голямо и важно за нея, че не ѝ остана време да помисли.
Авторката споделя, че преди да напише разказа, е направила задълбочено проучване какво е характерно за физическото и психическото развитие в ранния пубертет. И така темата се откроя от само себе си, защото е това, през което минава всяко дете в тази възраст. Независимо дали го осъзнава и го вербализира или не. Всъщност това е една рязка смяна на настроенията, както и една много емоционална нестабилност.
Щастието и спокойствието карат героинята да расте, а когато е тревожна, усеща, че се смалява.
Как се пише разказ за банката за неизучавани произведения и какво влага като идея, е замисъл, чуйте подробности в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg