Доколко медицината на бъдещето е в ход за съвременните хора и какво точно получават от нея, в "Нашият ден“ коментира д-р Ваньо Везиров, който е лекар – иноватор.
"Първата стъпка една иновация да бъде внедрена е обучението. Човек трябва да бъде запознат и обучен какви са нейните предимства и какъв е смисълът“, казва младият лекар.
Технологичният напредък отдавна е предпоставка за промени в образованието по медицина. Ето защо част от 3D принтовете, дело на младия лекар, вече служат за обучение на студентите по медицина, и то не само в България.
Той е основател на стартъп, който се занимава с принтиране на 3D персонализирани медицински импланти с добавена и виртуална реалност. Той разработва най-точния модел на човешки череп в света – Oscar.
"OS“ на латински означава "кост“ и оттам идва името на компанията "Костни импланти", допълва д-р Везиров.
Моделът "Oscar” помага на студентите по медицина и на професорите по анатомия, тъй като решава един огромен проблем. В голяма част от медицинските университети в Европа, количеството и качеството на анатомичните модели е много лошо. Тук идва революцията, която направи 3D принтирането.
Използвайки 3D принтирането и сканирайки например един здрав череп на пациент, студентите имат възможност да се обучават върху качествени анатомични модели, казва още д-р Везиров.
3D принтирането подпомага и създаването на точни хирургични модели в клиничната медицина. Лекарят има възможност да планира много точно една операция, когато разполага със специално принтиран модел, който е 1 към 1 с патологията на пациента.
Чуйте целия разговор с д-р Ваньо Везиров в звуковия файл.
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg