Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Войната и мирът" е темата на тазгодишния "Малък сезон" в "Сфумато"

Маргарита Младенова
Снимка: БГНЕС

От 24 юни до 3 юли Театралната работилница "Сфумато" е домакин на традиционния "Малък сезон", който дава възможност за изява на младите творци в театъра и в другите изкуства.

Пандемията промени Малкия сезон в последните години, но организаторите все пак успяха да го запазят, макар и в различен формат.

Сега фестивалът се завръща в познатия му вид – на живо.

Темата на тазгодишното издание е "Войната и мирът".

Официалното откриване е в събота от 18 часа със спектакъла "Времеобичане"“ – постановката е на режисьорката Василена Радева по текстове на Георги Господинов.

Веднага след представлението, от 19.30 часа, ще бъдат открити и летните "Литературни срещи" на фондация "Прочети София“", които ще преминат в партньорство с Театрална работилница "Сфумато".

В 10-те фестивални дни залите в театъра и пространствата около него ще се превърнат в сцена за пърформанси, прожекции на филми, концерти, инсталации, четения и спектакли, създадени от десетки млади творци.

Участници в тазгодишното издание са и Жан-Пиер Тибода – френски театрален критик, проф. Ивайло Дичев – културолог и публицист, Явор Гърдев – театрален и кинорежисьор, Павел Гатилов – украински театрален режисьор, и Корхан Башаран – турски хореограф и танцьор.

Всички прояви в програмата са с вход свободен.

"Малък сезон 2023" се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата и е част от Календара на културните събития на Столичната община за 2023 година.

Разговора на Рада Стойкова с проф. Маргарита Младенова, директор на Театралната работилница "Сфумато", можете да чуете от звуковия файл.

Снимки – БГНЕС и ТР Сфумато
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29

Бориса Сарафова за моноспектакъла "Не, аз благодаря!" в Плевен

"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега текстът ще оживее за първи път на театрална сцена. "Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка е..

публикувано на 31.01.25 в 16:25

"Стих, вокал и танц" – 33 години специалност "Балетна педагогика"

С концерт-спектакъла "Стих, вокал и танц" се отбелязват 33 години специалност "Балетна педагогика" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". В навечерието на събитието, което ще се състои на 1 февруари (събота) от 18 ч. , в "Артефир" разговаряме с  примабалерината и балетен педагог, доайен на българската балетна школа – доц...

публикувано на 31.01.25 в 15:54
проф. Вера Бонева

Монография на Вера Бонева за Чудомир

Изследването на проф. Вера Бонева за Димитър Чорбаджийски - Чудомир (1890-1967) "Въобщественик: Книга за Чудомир" разглежда "по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело – педагогическата и краеведската му дейност, наставничеството му спрямо млади творци, пътуванията му в чужбина".  В монографията за първи път е разгледан подробно..

публикувано на 31.01.25 в 09:15