Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младежки делегати във фокус: Изграждане на бъдещето в Деня на Устава на ООН

| обновено на 26.06.23 в 12:40

На днешният 26 юни през 1945 г. е подписан и приет уставът на ООН в Сан Франциско и влиза в сила на 24 октомври същата година.

Дружеството за Обединените нации в България е организация, която работи в обществена полза в продължение на десетки години. Основана е през 1948 г., за да подпомогне членството на България в ООН, което става факт през 1955 г.

Членове на организацията са предимно дипломати от кариерата, университетски преподаватели и студенти. Дружество за ООН в България е член на Световната федерация на Асоциациите за ООН (WFUNA) заедно с над 160 други национални асоциации. Също така е част и съосновател на Българската платформа за международно развитие. Още от самото създаване на Национален младежки форум, Дружество за ООН в България е сред активните му членове.

Предстои да се проведе информативно събитие, посветено на Деня на Устава на ООН, което ще се проведе на днешния 26 юни 2023 година в Огледалната зала на СУ "Свети Климент Охридски".

Събитието започва в 18:30 часа и се фокусира върху подкрепата на младежкото участие в различни области и представянето на успешни проекти на българската младеж на международно ниво.

Целта на събитието е да се просветят участниците за важността на активното включване на младежта в процесите на вземане на решения и да се представят успешни инициативи, които българската младеж е реализирала на международни форуми.

В рамките на мероприятието ще бъдат споделени опитите и успехите на българската младеж, които се свързват с нейното представяне на международни събития. Сред тях са участието в Комисията за Социално Развитие на ООН в Ню Йорк, Младежкия Форум на ECOSOC в Ню Йорк и семинар във Виена, организиран от Европейската мрежа за устойчиво развитие.

Този среща представлява възможност за участниците да се запознаят с важността на младежкото участие в съвременното общество и да се вдъхновят от успешните примери.

Ето какво каза в ефира “Нашият ден“ Божидар Александров, бивш председател на младежката секция към дружеството за ООН в България, за събитието и за организацията.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бъзовец – "китно селце, обрасло отвсякъде"

Село Бъзовец е едно от обезлюдяващите села в Северозападна България. Намира се в община Вълчедръм, област Монтана и според последното преброяване в него живеят 69 човека. Според Цветелина Тончева – читалищен секретар на местното читалище "Факел 1926", в селото живеят около 20-тина човека, основно възрастни хора. Югоизточно от селото под стената..

публикувано на 12.10.24 в 09:35
Андрей Захаров

Андрей Захаров: Кадиров винаги е бил специалният човек за мръсните неща на Путин

Тази седмица, на 7 октомври, се навършиха 18 години от убийството на Анна Политковская. Защо бе убита руската журналистка? "Струва ли си да дадеш живота си за журналистиката?“ (заглавие на неин репортаж) Как се промени Русия за тези 18 години коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски разследващ журналист, обявен за..

публикувано на 11.10.24 в 18:05
Тетяна Филевска

Тетяна Филевска: По време на война музите не мълчат

Колко е важно изкуството и културата да продължават да се развиват въпреки войната в Украйна, какви теми засягат в произведенията си украинските поети, режисьори и артисти, които воюват през последните две години, на какви езици се превеждат украинските книги, защо тъкмо сега, по време на война, украинското изкуство е толкова желано от гражданите..

публикувано на 11.10.24 в 16:50
Анелия Торошанова и адв. Елка Пороминска

Възможностите за пенсиониране на лица, работили при тежки и вредни условия на труд

В рубриката на юридическото предаване "Съвети на адвоката" адвокат Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, основен консултант на  "Законът и Темида", отговаря в ефир на слушателски въпроси. Темата е по запитване на много слушатели. Възможностите за пенсиониране на лица, работили при тежки и вредни условия на труд. Съдебна..

публикувано на 11.10.24 в 14:50

Защо архитектурното наследство на Северна България има нужда от спешно внимание?

Северна България често е свързвана с бедност и сивота, но според Белла Антова, движещата сила зад платформата "Sтетика", тази част на страната крие архитектурни съкровища, които тепърва предстои да бъдат разкрити и оценени. Чрез своя проект "Скритите архитектурни съкровища на Северна България“, Антова и нейният екип целят да покажат красотата и..

обновено на 11.10.24 в 14:07