Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо архитектурното наследство на Северна България има нужда от спешно внимание?

| обновено на 11.10.24 в 14:07
Снимка: Антонина Лозанова

Северна България често е свързвана с бедност и сивота, но според Белла Антова, движещата сила зад платформата "Sтетика", тази част на страната крие архитектурни съкровища, които тепърва предстои да бъдат разкрити и оценени. Чрез своя проект "Скритите архитектурни съкровища на Северна България“, Антова и нейният екип целят да покажат красотата и значението на архитектурното наследство в този регион, както и да възпитат местния патриотизъм у младите поколения.

Проектът стартира през септември тази година и обхваща 10 области, включително Видин, Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново, Разград, Силистра, Русе, Добрич и Варна. Според Антова причината Северна България да бъде във фокуса на инициативата е свързана с нуждата от повече внимание и грижа за архитектурното наследство, което често остава забравено и занемарено.

"Като хора от Видин, пристрастни към Северозападна България, решихме да дадем заявка за това накъде е насочен нашият интерес," споделя тя. Екипът й се заема със задачата да заснеме и представи по-малко известни, но архитектурно значими обекти в различни градове и села на региона. Антова подчертава, че някои от селата около Видин крият невероятни къщи, които са останали неизвестни за широката общественост.


Проектът не само показва красивите примери на запазено наследство, но и насочва вниманието към проблемите с неговото стопанисване. "Има добри примери за опазване на архитектурно наследство, но за съжаление мнозинството от тях са лоши", споделя Белла. Една от целите на инициативата е да насърчи местните общности и власти да предприемат стъпки за запазването на тези архитектурни съкровища, преди да бъдат загубени завинаги.

Един от примерите, който Антова посочва, е град Лом, където, подобно на Видин, има впечатляващи сгради, които остават неизползвани и занемарени. За нея и екипа ѝ, този проект не е просто документалистика, а начин да вдъхнат нов живот на архитектурното наследство и да събудят местната гордост.


Проектът "Скритите архитектурни съкровища на Северна България" обещава да покаже красотата, която бедността е прикрила, и да разкрие цветове, които променят мисленето на хората за този регион. Антова вярва, че чрез създаването на тази платформа, тя ще успее да покаже на България и света, че Северът не е сив и тъжен, а богат на история, култура и архитектурни съкровища, които заслужават внимание и грижа.

Проект "Скритите архитектурни съкровища на Северна България" №НПИМД-057-КО2/2024, финансиран от Министерство на младежта и спорта по Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закон за хазарта (2023-2025). Идентификационен номер на договора: 25-00-31/17.09.2024 г.

Чуйте разговора в звуковия  файл. 

Снимки: Антонина Лозанова и Зорница Мартинова
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41