В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", Н. Пр. г-жа Бръндуша Предеску, Извънреден и пълномощен посланик на Румъния, сподели своите виждания относно двустранните отношения между Румъния и България. Преди това тя е заемала редица престижни дипломатически постове, включително като посланик в Нидерландия и постоянен представител в Организацията за забрана на химическите оръжия, както и генерален консул в Мюнхен. По време на своята 30-годишна дипломатическа кариера, г-жа Предеску е ръководила различни дирекции и отдели в Министерството на външните работи на Румъния.
Повод за срещата е гостуването на румънския струнен квартет "Caree de Asi", поканен от посолството на Румъния в България. Концертът ще се състои на 12 октомври в 19:00 часа в Софийската филхармония, организиран в партньорство с Румънския културен институт и Софийската филхармония. Преводът в ефир бе осигурен от г-жа Ванина Божикова.
По време на интервюто, Н. Пр. г-жа Бръндуша Предеску заяви: "За тези три години, не само наблюдавах, но и се опитвах да опосредствам двустранни отношения между Румъния и България. Те са във всички отношения много добри и наситени, и близки – заради това, че сме съседи, но и партньори в ЕС и НАТО."
Тя подчерта важността на утвърждаването на вековното приятелство между румънците и българите, като заяви: "Нашата мисия е да утвърдим едно приятелство, което е вековно между румънците и българите. Повече от всякога е важно нашите народи да разберат, че са заедно."
Посланик Предеску обърна особено внимание на културния обмен, който според нея играе ключова роля, въпреки че значимостта му не винаги е разбрана. Тя посочи сътрудничеството между обществените медиите на двете държави като особено важно: "Бих започнала с това, че нашите обществени институции – БНР, БНТ и БТА, както и техните румънски колеги – играят важна роля в разпространението на взаимна информация от всички сфери на сътрудничеството. Тези институции, с помощта на нашето посолство, подновиха съществуващи връзки посредством документи за партньорство."
Г-жа Предеску отбеляза, че благодарение на тези усилия, Българското национално радио и Румънското национално радио са подписали нова спогодба в София в началото на миналата година, която предвижда ежедневен обмен на информация.
Тя също така подчерта сътрудничеството между филхармониите на двете държави: "Искам да спомена изключителното сътрудничество между филхармониите на нашите държави, които са първите национални оркестри и двете са с международна известност. Маестро Найден Тодоров само тази година два пъти беше гост на филхармонията в Букурещ, а фактът, че филхармонията на Букурещ често свири в България, показва близостта ни, която е изключително полезна."
Така, чрез културния обмен и сътрудничеството в различни сфери, се затвърждават приятелските връзки между Румъния и България – ключов аспект, който посланик Предеску счита за особено важен в развитието на двустранните отношения.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната ни и я правят разпознаваема в световното културно..
Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието, родолюбието и политическата реалност в ефира на "Нашият ден". Разговорът започна с обсъждането на новината за идеята за въвеждането на иновативен предмет по родолюбие в българските училища в чужбина, а на..
В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и декан на Факултета по славянски филологии на Софийския университет, разгледа необходимостта от промени в програмите по литература и въвеждането на нови предмети в българските училища в чужбина и..
Европейската нощ на театрите е събитие, което надхвърля езикови, религиозни и етнически бариери, като представя театралното изкуство в цялото му многообразие и дълбочина. Мотото на инициативата е създаване и показване на качествено театрално изкуство без граници – събитие, което обединява всички, които са свързани с театъра и сценичните изкуства...
Хората в община Сливница търсят начини да върнат автобусното обслужване до населените си места. В "Нашият ден" чуваме разказа на жителка на с...
Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно..
Премиерният спектакъл "Празен град" очаква първата си среща с публиката в независимото пространство за култура Yalta Art Room в София. Постановката е на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg