В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", Н. Пр. г-жа Бръндуша Предеску, Извънреден и пълномощен посланик на Румъния, сподели своите виждания относно двустранните отношения между Румъния и България. Преди това тя е заемала редица престижни дипломатически постове, включително като посланик в Нидерландия и постоянен представител в Организацията за забрана на химическите оръжия, както и генерален консул в Мюнхен. По време на своята 30-годишна дипломатическа кариера, г-жа Предеску е ръководила различни дирекции и отдели в Министерството на външните работи на Румъния.
Повод за срещата е гостуването на румънския струнен квартет "Caree de Asi", поканен от посолството на Румъния в България. Концертът ще се състои на 12 октомври в 19:00 часа в Софийската филхармония, организиран в партньорство с Румънския културен институт и Софийската филхармония. Преводът в ефир бе осигурен от г-жа Ванина Божикова.
По време на интервюто, Н. Пр. г-жа Бръндуша Предеску заяви: "За тези три години, не само наблюдавах, но и се опитвах да опосредствам двустранни отношения между Румъния и България. Те са във всички отношения много добри и наситени, и близки – заради това, че сме съседи, но и партньори в ЕС и НАТО."
Тя подчерта важността на утвърждаването на вековното приятелство между румънците и българите, като заяви: "Нашата мисия е да утвърдим едно приятелство, което е вековно между румънците и българите. Повече от всякога е важно нашите народи да разберат, че са заедно."
Посланик Предеску обърна особено внимание на културния обмен, който според нея играе ключова роля, въпреки че значимостта му не винаги е разбрана. Тя посочи сътрудничеството между обществените медиите на двете държави като особено важно: "Бих започнала с това, че нашите обществени институции – БНР, БНТ и БТА, както и техните румънски колеги – играят важна роля в разпространението на взаимна информация от всички сфери на сътрудничеството. Тези институции, с помощта на нашето посолство, подновиха съществуващи връзки посредством документи за партньорство."
Г-жа Предеску отбеляза, че благодарение на тези усилия, Българското национално радио и Румънското национално радио са подписали нова спогодба в София в началото на миналата година, която предвижда ежедневен обмен на информация.
Тя също така подчерта сътрудничеството между филхармониите на двете държави: "Искам да спомена изключителното сътрудничество между филхармониите на нашите държави, които са първите национални оркестри и двете са с международна известност. Маестро Найден Тодоров само тази година два пъти беше гост на филхармонията в Букурещ, а фактът, че филхармонията на Букурещ често свири в България, показва близостта ни, която е изключително полезна."
Така, чрез културния обмен и сътрудничеството в различни сфери, се затвърждават приятелските връзки между Румъния и България – ключов аспект, който посланик Предеску счита за особено важен в развитието на двустранните отношения.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
"Черно хайку", новата стихосбирка на поетесата Яна Букова имаше едновременна премиера на три езика в България, Гърция и САЩ в три издателства с богата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg