Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уникалната култура на Перу: Разговор с Муру Хорхе

| обновено на 27.06.23 в 08:38
Рейнбоу маунтин, Перу
Снимка: Елена Колева

Перу е изключителна дестинация, която отразява самостоятелно развиваща се култура, отдалечена от европоцентричното мислене. Георги Христов, известен с псевдонима Муру Хорхе, споделя своите впечатления след посещението си в тази древна държава в ефира на “Нашият ден“. По неговите думи, в Перу има нещо “уникално, което е резултат от изолираността и развитието на самостоятелни култури“.

Един от ключовите аспекти, които Христов споменава, е връзката между културното наследство и природната среда. За него земята не функционира само като средство за усъвършенстване на хората, а представлява нещо по-голямо. Той смята, че ако заплахата за целостта на земята е налице, вероятно ще има “външна намеса“. Това е интересна перспектива, която подчертава връзката между културата и околната среда.

Един от основните аспекти на перуанската култура, според Христов, е предимството, което те отдават на текстила пред керамиката. Той разкрива, че в перуанската култура “текстилът заема първо място и е символ на материализацията“. Текстилът се възприема като тъкан, която съединява “тъканта на реалността“.  

През преживяното в Перу, Христов разкрива колко различна и уникална е перуанската култура, отдалечена от европоцентричната перспектива.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41
Тихомир Безлов

Тихомир Безлов: България през последните години е една много по-спокойна страна в сравнение със Западна Европа

В края на една година, преминала в сякаш непрестанно увеличаващата се агресия, търсим причините за нея и за онова, което се случва в обществото ни. В "Нашият ден" разговаряме с експерта от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов . По думите на госта Европа се намира в политическа криза на фона на най-голямата война след..

публикувано на 18.12.24 в 09:35