"По темата за Украйна се е подхождало винаги изключително колебливо от страна на българската политическа класа, която и към този момент е малко сложно да обясним причините, поради които България в същност подкрепя Украйна“.
Това мнение изказа пред БНР политологът и университетски преподавател Христо Панчугов.
Общият разказ е за огромната част от българското общество, която не е на категорична позиция. В рамките на тази война ние видяхме доста разширяване на една сива зона, която не може даде ясна оценка на това дали да принадлежим към ЕС или не.
Политиците, трябва да създадат разказ не само защо помагаме на Украйна, а защо принадлежим там, където сме.
България трябва да се върне в смисления разговор за това как изглежда новата архитектура на сигурността в цяла Европа след края на тази война.
Посещението на президента Зеленски катализира процесите и българските политици да излезнат от зоната си на комфорт, в която са влезнали през последните години.
Необходимо е да продължим да мислим за реформиране на българската система за сигурност. Също така и да мислим за начина, по който ще се включим в следвоенното възстановяване на Украйна, опасявам се, че вероятно ще се наложи и на самата Руска федерация.
"Онова, което ще продължи, според мен, за съжаление ще бъде пречупено през отношението и възможността да се заемат различни позиции спрямо президентската институция. Тази битка ще започне да прилича на битката срещу Гешев", посочва политологът Татяна Буруджиева.
Тя допълва, че този много важен за нас диалог за националния интерес и мястото на България в конструкцията на сигурността на Европа ще се пречупи и ще премине под егидата "за" или "против" това, което прави президентът Радев, и отношението му към войната и Украйна.
"За първи път дискурсът се обърна за това колко е важно за България това посещение. Това означава, че положението на политическия терен в страната е много тежко, за да трябва Зеленски да дойде, за да почнем някакви диалози", допълва тя.
Според нея стратегията на правителството е грешна – да трупа дивиденти през външнополитически действия и ходове и да се обръща към вътрешната публика и да казва, ето, вижте, колко сме велики и колко ни харесват навън. Точно по същия начин няма как да направим националния си диалог и консенсус около нашия национален интерес, стимулирани единствено само отвън.
При вчерашното си посещение в България украинският президент е представил списък с необходими на украинската армия въоръжение и боеприпаси. Този списък обаче не съответства на това, което ще предостави България.В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg