България чества 173 години от рождението на Иван Вазов. По традиция преди броени дни в Сопот беше връчена Националната литературна награда "Иван Вазов”.
"Доколкото словото е призвано да ни прави по-добри и доколкото литературните награди са преди всичко за словото и за отговорността пред него."
Това каза пред БНР писателката Теодора Димова.
Драматургът в програма "Христо Ботев" допълва, че страшните неща винаги са съществували. "Войната, насилието, агресията не са само характеристика на днешния ден.
Духът на Вазов се усеща на всеки ъгъл в Сопот. Той прави хората по-добри, по-сърдечни и по-истински. Странно е да се вижда как духът на един писател променя облика на града, променя хората и отношенията им. Там е като някакво островче от България."
"Странната е връзка на Иван Вазов с всеки един от нас и тя се обновява непрекъснато. Нашето отношение към него не е константа. Ние не можем да го възприемем на веднъж целия. Ние го разкриваме постепенно от втория, третия или петия път. Понякога се приближаваме, понякога се оттласкваме от него. Той е нещо, към което ни се съотнасяме и се определяме", казва Теодора Димова.
Тя допълва, че всяко поколение намира своята близост с Вазов и радиопостановките са част от тази близост на слушателите с програма "Христо Ботев" с големия българин.
Според нея трябва да пазим този безспорен дух, да пазим тази любов към България. Да не позволяваме тя да ни се отнема и да се претворява в нещо безвкусно, нещо грозно. Нещо, което едва ли не е срамно да се наричаш патриот, да обичаш отечеството.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..
Една от структуроопределящите рубрика в "Голямата къща на смешните хора" е "Животът ни като виц". Този път повод за виц е появилата се за пореден път вест, че грандиозен комплекс от 50-метрови небостъргачи ще се строи на площ от 50 декара край булевард "Черни връх". Причината вестта, че и във Варна се канят да изсекат 5 декара горичка в местността..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg