Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Миналото и настоящето на патриотизма: Преосмисляне на националната привързаност

| обновено на 14.07.23 в 07:59
Снимка: БГНЕС

Патриотизмът преживява промени в съвременността. Така смята социологът Милена Якимова. В интервю за предаването “Нашият ден“ тя посочва, че патриотизмът изисква наличие на бъдеще и без него се превръща във фиксация към миналото, където търсим само славата и величието. Тя отбелязва, че като нация ние “нито сме най-големите, нито най-високите“, и задава въпроса “дали това ни лишава от добродетели“.

В предаването Якимова споделя и впечатлението, че много хора от по-възрастното поколение се уморяват от свободата поради липсата на достатъчна солидарност. Тя посочва, че България е по-богата от редица държави, но много българи, дори средни по доходи, продължават да се оплакват и да се смятат за едни от най-бедните в Европа. Тя привежда примерите на държави като Сърбия, които са в по-сложно икономическо положение, за да подчертае относителното ни икономическо благоденствие. Такова отношение според нея поражда въпроса “защо се чувстваме задължени да се оплакваме“.

Според изследвания, в които Милена Якимова е участвала, се появява ново поколение, което не се оплаква и се идентифицира с родното си място по различен начин. Тя отбелязва, че този начин на идентификация невинаги е политически. Отбелязва също, че патриотичният канон на България е “формиран през мита за "Златния век" и гордите мигове в историята на страната са свързани винаги с миналото“.

Чуйте в звуковия файл. 

Чуйте разговора в звуковия файл. 
Чуйте анкетата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04