В първата десетдневка на юли в Смолян се проведе третото издание на Международния документален Родопи филм фест, по-известен като РИФЕ. Международно жури в състав Мира Сталева, Луц Пенерт, Сибел Текин определи наградите в конкурсните категории от състезателната селекция:
Голямата награда за пълнометражен документален филм отиде при "Нямаш място в нашия град". Неговите автори режисьорът и оператор Николай Стефанов и продуцентката и сценаристка Ралица Големанова неведнъж са гостували в нашите предавания "Какво се случва", "Аларма" и "Артефир".
"Нямаш място в нашия град" печели публиката си не само с умело разказаната история, но и с риска, който филмът поема, като решава да застане срещу предразсъдъците на зрителя. С подобен риск се отличават и останалите наградени филми в програмата на фестивала.
За най-добър среднометражен филм е избран "Дъщерята на художника" на израелската режисьорка Маргарита Линтон, която през личните си семейни несполуки и опитите си да изгради връзка с баща си, отдавна напуснал семейството, задава въпроса колко може да си позволи един артист в името на изкуството.
Чуйте репортаж от дискусията с Маргарита Литон
След смъртта му трима негови състуденти, режисьорите на филма успяват да получат достъп до камерата му, конфискувана от полицията, и да възстановят изтритите от органите на реда кадри, включително и последните мигове на Щефан.
Чуйте интервю с Йенс Мюлхоф, един от тримата режисьори.
Обиколката ни завършва в морската столица, където Държавна опера Варна представя най-новия си проект – "Оперни тайни". Инициативата стартира утре, 22 февруари, и е разработена за срок от една година . Проектът е насочен към най-младата публика на възраст от 6 до 14 години . Операта ще отвори вратите си за малките зрители, като ги поведе зад..
Пловдивската опера отправя необичайна покана към жителите на града – "Дари стария си велосипед, за да стане част от сценографията на мюзикъла "Коса"!". Идеята идва от постановъчния екип на премиерния спектакъл – режисьорът Веселка Кунчева и сценографът Мариета Голомехова. Двете творци работят върху визия, която да улови духа на свободата и..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на събитието е "За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години". Участниците ще имат възможност да се докоснат до дълбините на миналото и да разберат повече за..
В Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Разказвач на месеца" на 24 февруари 2025 г. от 18:30 ч. ще гостува Яница Радева. Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Впрочем тя пише проза, но и..
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg