Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Себеоткриване в небето: Как да преодолеем страха от полети?

| обновено на 18.07.23 в 09:20
Снимка: pixabay

Страхът от летене е разпространен сред пътниците, като статистиката показва, че около 2/3 от тях изпитват някаква форма на притеснение или дори истински страх от полетите. За да се помогне на тези хора да преодолеят своите страхове и да достигнат до желаната си лятна дестинация без неприятни преживявания, екипажът на самолетите играе важна роля.

Марио Бакалов, капитан и пилот на Airbus A320, споделя в ефира на “Нашият ден“ своите опит и знания за това как да идентифицираме пътниците, които изпитват страх от летене, как да им помогнем да го преодолеят и предоставя техническа информация за намаляване на тревожността по време на полета.

Един от най-важните аспекти при справянето със страха от летене е да се разбере истинската причина зад него. Пилотът отбелязва, че хората рядко се страхуват от самия полет, а често зад този страх се крие някаква друга причина. Например, страхът може да бъде свързан с контрола върху ситуацията, затвореността в малко пространство или преживяване на травматични събития.

По време на полета пилотите и екипажът имат различни методи за идентифициране на пътниците със страх от летене. Те могат да наблюдават поведението им и да открият знаци на тревожност и да се свържат с тях по време на полета, за да им осигурят необходимата подкрепа и увереност.

Марио Бакалов споделя, че има различни методи и препоръки за преодоляване на този страх. Един от тях е да се потърси помощ от специалисти, които предлагат семинари или онлайн сесии по темата. Тези обучения могат да помогнат на пътниците да разберат и контролират своите страхове, да се запознаят със самите полети и да получат информация за техническите аспекти на авиацията, което може да намали тревожността им.

В заключение, страхът от летене е разпространен сред пътниците, но съществуват начини за неговото преодоляване. Пилотът Марио Бакалов препоръчва да се идентифицират и разберат истинските причини зад страха, както и да се потърси помощ от специалисти и обучения, които да помогнат на пътниците да се справят по-добре със своите тревоги и да се насладят на безопасно и комфортно летене към желаната им лятна дестинация.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15
Анелия Торошанова и д-р Орлин Колев

Конституционни ребуси и изборни предизвикателства

Преди дни Конституционният съд се произнесе, като обяви Решението на НС за предсрочното прекратяване на мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов за противоконституционно. В случая решението на КС има ли възстановителен ефект? За ветото на президента по отношение на Закона за адвокатурата. В "Законът и Темида"..

публикувано на 27.09.24 в 14:15
Ана-Мария Кръстева

"Сътворението" – ново предаване търси отговори на екзистенциални въпроси

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Ана-Мария Кръстева , водеща на предаването "Благовестие", която сподели подробности за новия си проект – предаването "Сътворението" по програма "Христо Ботев". Тя разказа, че идеята за този проект носи в себе си от дълго време и многократно е опитвала да го реализира, но безуспешно до..

обновено на 27.09.24 в 13:40