Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво да очакваме от Центъра за съвременно изкуство "Кристо и Жан-Клод"

Идеята на екипа, създал центъра в Габрово, е той да се превърне в място за творчество, знание и обмяна на опит

Център за съвременно изкуство "Кристо и Жан-Клод" беше открит в Габрово. След 32 години идеята на група хора от града да се направи постоянна изложба с произведения на световните артисти вече е факт, дори се развива в нещо много по-мащабно – както за България, така и за света.

Бившият техникум по текстил в Габрово, който дълго захранва основната градска индустрия – същата, която през 1926 година е довела бащата на Кристо в Габрово и която по-късно създава материала на много от проектите на световноизвестния български артист и неговата съпруга – сега е дом на Центъра. Усилията на част от гражданската общност и местната власт за създаването му получават подкрепа от Общинския съвет в града и от екипа на Дома на хумора и сатирата, който преди няколко години представи изложбите "Роден в Габрово" и "Кристо и Жан-Клод. Проекти".

"Минахме през един много дълъг процес, в който разговаряхме с куратори, художници, с много различни групи и общности в Габрово, за да формулираме какво може да бъде Центърът. Разбира се, тази формулировка остава много гъвка и отворена, защото това е една наистина голяма сграда и е една голяма амбиция, която трябва да бъде постепенно, адаптивно и внимателно изпълнена със съдържание. Габрово има големия късмет да е място, където живеят активни, съвременни художници с впечатляваща практика, с много добра реализация и те са естественият първи и най-ключов съюзник", обясни в "Артефир" Маргарита Доровска, директор на Дома на хумора и сатирата в града.

Кристо и Жан-Клод
Центърът продължава да бъде обект на безброй срещи и дискусии, които целят да разкодират практиката на Кристо и Жан-Клод и историята на неговото детство в Габрово, нуждите на художниците и различните местни общности и групи.

"Наистина е важно Центърът да бъде свързан с потребностите, нуждите и възможностите на града Габрово, за да имаме едно живо място, което да успява да привлича таланти от България и от цял свят", подчерта Доровска.

"Големият фокус на екипа ни е да го превърнем в продукционно място – каза още тя и допълни: – Голямото предизвикателство е Центърът да бъде място, където се създава знание, където се срещат различни видове опитност и място за колаборация. В случая той е вдъхновен от проектите на Кристо и Жан-Клод и разбира се, от естествената ситуация и контекст на Габрово, който е много индустриален град. Ние търсим да срещнем от една страна – изкуство, от друга – архитектура, урбанизъм, инженерно мислено, предприемачество, екология, тъй като всичко това може да бъде ясно видяно и разчетено в изкуството на Кристо и Жан-Клод."

Засега се предвижда Центърът да съдържа документална изложба за историята на семейство Явашеви в Габрово и експозиция, представяща изкуството на Кристо и Жан-Клод. Предстои обаче да бъдат открити и ателиета за художници и резидентна програма, лятно училище за архитекти, куратори и художници. А на 26 и 27 август Центърът за съвременно изкуство ще отвори врати за посетители в рамките на двудневно събитие.

Според Маргарита Доровска трябва да бъде запълнена нуждата от дълбоко сътрудничество между творци и хора, които имат различни познания. Затова и Центърът има идеята да бъде това средище, в което те да прекарват дълго време заедно и да обменят опит и мисли.

"Това всъщност е един голям недостиг и на образователната система, и на начина, по който реализираме проекти. (…) Това не се случва на практика никъде по света, нито в университетите. Така че е едната ни голяма амбиция с значителен фокус върху изкуство в публична среда."

На 13 юни, когато отбелязахме 88-ия рожден ден на Кристо, а и на Жан-Клод, Центърът в Габрово обяви първото си публично събитие, което се проведе на 1 юли в двора на българския павилион в архитектурното биенале във Венеция.

Каква беше темата на състоялата се там дискусия, кой взе участие в нея и каква е значимостта на архитектурния конкурс, който се очаква да бъде обявен в края на тази година? Какви всъщност ще бъдат функциите на Центъра за съвременно изкуство "Кристо и Жан-Клод" и каква програма предвижда екипът му оттук нататък? И възможно ли е Центърът и Домът на хумора и сатирата в Габрово, които са в пряка близост, да оформят цял един културен комплекс в града?

Чуйте от Маргарита Доровска в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка на Евгени Димитров: Джаз по Витошка (1992)

Духът на софийските улици във фотографска изложба на Евгени Димитров

Фотографът Евгени Димитров представя свои творби в изложбата "Фрагменти от уличната сцена на 90-те". В нея той включва 15 снимки от мозайката на многобройните уловени мигове през този период. Подборът им е почти естествен и включва първите улични музиканти, прославящи България и до днес, смелите копки към прогреса, зараждащите се субкултури,..

публикувано на 09.07.24 в 16:55

Пътищата на Вера Немирова към Рихард Вагнер

Вера Немирова, едно от най-ярките имена в съвременната оперна режисура в Европа, постоянен гост-режисьор на Държавната опера във Варна, представя днес, 9 юли,  в Арт салона на Радио Варна своето творчество, свързано с Рихард Вагнер.  Нейното пристрастие към оперния колос проличава във всяка от сценичните реализации на негови произведения, които тя..

публикувано на 09.07.24 в 16:16

Народният театър "Иван Вазов" с изложба и постановка за 174 години от рождението на Иван Вазов

Днес се навършват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов. По този повод Народният театър, който носи името на писателя, отбелязва годишнината с изложба и постановка.  Драматургът на театъра поетесата Мирела Иванова е организатор на експозицията "Иван Вазов и Народният театър", която се открива днес, 9 юли, в..

публикувано на 09.07.24 в 16:05

"Рождественски камбани" на д-р Стефан Мачев

Стефан Мачев е лекар, завършил медицина в Хумболдовия университет в Берлин, където защитава докторат в Института по съдебна медицина с отличие.  Завръща се в родината и работи в Националната кардиологична болница, като има признати специалности по ангиология, вътрешни болести и образна диагностика.  Пише стихове от младежката си възраст, като е..

публикувано на 09.07.24 в 15:23

Какво представя проектът "Дипломантите"?

Дипломирането, момент, който всички студенти очакват с нетърпение, но когато всъщност настъпи момента идва място на една носталгия за отминалите години и един страх какво следва след това. За втора поредна година проектът на Националната художествена академия "Дипломантите" дава възможност на завършилите студенти от всички специалности да представят..

публикувано на 09.07.24 в 14:51