Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Мария Петрова:

Всяко усилие да се подобри майчиното и детското здравеопазване си струва

Какви са трудовите правата на бременните?

Мария Петрова
Снимка: Facebook/Адвокат д-р Мария Петрова

Майчиното и детското здравеопазване са винаги в центъра на обществените дискусии и често биват използвани за политически цели. Често бременните жените не познават трудовите си права и защитите, на които имат право по Кодекса на труда. А по време на бременността е особено важно всяка жена да е запозната и да отстоява правата си, за да не си позволяват работодателите злоупотреби поради нейната неосведоменост.

За правата на бременните, родилките и на жените, които имат малки деца в ефира на "Законът и Темида" своя коментар прави адв. Мария Петрова, експерт по медицинско право, консултант на предаването.

"Липсата на дългосрочна стратегия и липсата на достатъчна грижа за майките и респективно за децата се вижда на чисто нормативно ниво. Защото нормативната уредба е твърде оскъдна, на моменти липсваща. От друга страна приложението на нормите, които имаме е спорно, тъй като контролните институции успяват да осъществят необходимия контрол", казва тя.

За да кажем, че се работи достатъчно, трябва да виждаме някакви колосални резултати, но за съжаления такива не са на лице.

Всяка крачка в това да се подобри майчиното е детското здравеопазване си струва усилията, независимо какви са те. Българската конституция на първо място издига майчиното и детското здраве като приоритет. Отделно от това, че и самият Закон за здравето дава определени предимства, най-малкото да бъдат преглеждане такива хора.

Кодексът на труда е доста социален закон, който предвижда много закрила и грижа за бременните и майките. Всяка една жена, която работи на трудов договор и разбере, че е бременна и това е желана бременност е редно да уведоми своя работодател в писмена форма, за да има писмена следа. 

Работодателите са длъжни да освобождават от работа бременните за времето в което се провеждат обичайни и рутинни прегледи с оглед бременността. В допълнение бременните жени не могат да полагат нощен труд. В Кодекса на труда се посочва, че работничките и служителките в напреднал етап на лечение инвитро не могат да полагат извънреден труд. 

Бременните служителки имат право на отпуск поради бременност и раждане в размер 410 дни за всяко дете. Като 45 дни от тези 410 дни се ползват преди раждането. Когато поради неточно предвиждане на здравните органи раждането стане преди изтичане на 45 дни от започване на отпуска, остатъкът до 45 дни се ползува след раждането.

"За да ползваме закрилата на държавата, трябва преди това да сме били достатъчно отговорни. Да сме се осигурявали, да имаме своите трудови договори, за да можем да ползваме закрилата от държавата", допълва адвокатът.

За спекулациите около майчинството, за скъпи генетични тестове в чужбина, както и договорите за извличане на стволови клетки коментира адв. Мария Петрова. 

В България липсва стандарт по фетална медицина, стандартът по акушерство и гинекология има много празноти, а наредбата за асистирана репродукция е отменена. Държавата отпуска допълнително пари за инвитро без да има стандарт по които да се практикува това.

 Чуйте пълното интервю с адв. Мария Петрова в звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17