Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хисарските вили и романтиката на европейския Сецесион

Вила Петрович, град Хисаря.
Снимка: pochivka.bg

"След Първата световна война започва един Ренесанс на нашето градче. Много български индустриалци, политици и бивши военни започват да изграждат свои вили в курорта."

Това казва в интервю за БНР Мая Апостолова, организатор "Работа с публики" към археологическия музей в Хисаря.

Тя допълва, че хисарските вили носят романтиката на европейския Сецесион. Всички те са с много богати украси, фронтони, розетки и елегантни балюстради, които до тогава в българското строителство са липсвали. Обзавеждането на тези вили също е по европейски образец. Те са обзаведени с ориенталски килими с мебели донесени от Виена и Париж.

За да бъде показано това богатство заедно с Археологическия музей в Хисаря е подредена интересна възстановка от Вила "Момина"Историята на вилата  е свързана с дейността на запасния генерал Тодор Марков като председател на създаденото през 1933 г. Хисарско археологическо дружество. 

Вила Момина днес.
На фона на автентични мебели, посуда и килими  от 20-те години на ХХ век се правят атрактивни снимки, които се наричат "На кафе с Иван Вазов“. Виртуалният образ на поета "оживява” на снимка до Вас благодарение на уникално приложение.

Вила "Париж" и вила "Петрович" са запазили своята фасада от онези години, а момента функционират като хотели. Вила "Петрович" е подарена на Съюза на българските писатели и тя става място за почивка на Йордан Йовков, Дора Габе, Елисавета Багряна, Анна Каменова, Елин Пелин, Валери Петров.

Вила Париж, град Хисаря.

В момента в Археологическия музей в Хисаря гостува изложбата "Романтика от кутията за спомени". Експозицията е дело на Пловдивския етнографски музей и представя любовните трепети на младите хора от началото на миналия век. Това са любовни писма, различни артефакти, които показват сватбените ритуали.

"След като разгледат изложбата гостите, могат да отнесат със себе си един любовен късмет“, допълва Мая Апостолова.

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31