Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хисарските вили и романтиката на европейския Сецесион

Вила Петрович, град Хисаря.
Снимка: pochivka.bg

"След Първата световна война започва един Ренесанс на нашето градче. Много български индустриалци, политици и бивши военни започват да изграждат свои вили в курорта."

Това казва в интервю за БНР Мая Апостолова, организатор "Работа с публики" към археологическия музей в Хисаря.

Тя допълва, че хисарските вили носят романтиката на европейския Сецесион. Всички те са с много богати украси, фронтони, розетки и елегантни балюстради, които до тогава в българското строителство са липсвали. Обзавеждането на тези вили също е по европейски образец. Те са обзаведени с ориенталски килими с мебели донесени от Виена и Париж.

За да бъде показано това богатство заедно с Археологическия музей в Хисаря е подредена интересна възстановка от Вила "Момина"Историята на вилата  е свързана с дейността на запасния генерал Тодор Марков като председател на създаденото през 1933 г. Хисарско археологическо дружество. 

Вила Момина днес.
На фона на автентични мебели, посуда и килими  от 20-те години на ХХ век се правят атрактивни снимки, които се наричат "На кафе с Иван Вазов“. Виртуалният образ на поета "оживява” на снимка до Вас благодарение на уникално приложение.

Вила "Париж" и вила "Петрович" са запазили своята фасада от онези години, а момента функционират като хотели. Вила "Петрович" е подарена на Съюза на българските писатели и тя става място за почивка на Йордан Йовков, Дора Габе, Елисавета Багряна, Анна Каменова, Елин Пелин, Валери Петров.

Вила Париж, град Хисаря.

В момента в Археологическия музей в Хисаря гостува изложбата "Романтика от кутията за спомени". Експозицията е дело на Пловдивския етнографски музей и представя любовните трепети на младите хора от началото на миналия век. Това са любовни писма, различни артефакти, които показват сватбените ритуали.

"След като разгледат изложбата гостите, могат да отнесат със себе си един любовен късмет“, допълва Мая Апостолова.

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47