Втората изложба от проекта "Съдът вместилище – защитено пространство" се представя сред експонатите на Археологическия музей в София, като идеята е съвременните творби естествено да се вписват в музейния интериор. Куратори на експозицията са проф. Станислав Памукчиев, д-р Иван Кънчев и проф. Петер Цанев, които развиват идеята си за връзката между съвременните ценности в изкуството и дългата историческа и духовна памет на човечеството. За участие в изложбата са поканени 19 значими, разпознаваеми имена на нашата художествена сцена, които работят с формата, цвета, с пресечните точки между утилитарно и духовно. Това са имена като – Павел Койчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Свилен Блажев, Емил Бачийски, Захари Каменов. Почетно участие в изложбата има проф. Венко Колев – знакова фигура за българската керамика, която формира своята естетика, като черпи от пластовете на археологията и културната история.
Не е пресилено да се каже, че проекта "Съдът вместилище – защитено пространство" е сред най-значимите събития в художествения ни живот тази година. Творбите на тези наши значими автори по един изключително любопитен и същностен начин се вписват сред музейните творби, правят се връзки: материя – култура, утилитарно – свещено, историческо време – вечност.
В звуковия файл двама от кураторите, видни наши художници – д-р Иван Кънчев и проф. Станислав Памукчиев представят изложбата и същностите, развити в тази идея. Както и няколко думи Валентин Господинов за творба си "Мотив".
Изложбата продължава до 17 декември 2023 г.
Снимки - Ани Петрова"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Немският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес заради избора..
В редакция "Хумор и сатира" често се сещаме за този израз, но не спонтанно, а като реакция на действителността, например на бойкота на търговските вериги. До какво доведе това тази седмица, ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният..
Португалската художничка Жоана Васконселос излага 50 творби в двореца Лирия в Мадрид наред с картини на Гоя и Веласкес, предаде общественото радио и телевизия на Португалия. Почитателите на изобразителното изкуство ще могат да я посетят от днес до 31 юли. Изложбата включва около 50 творби, изложени на два етажа на двореца в "много стаи, в..
Награда за литературен превод "Виктор Пасков" създават Мари Врина-Николов и Къща за литература и превод – София в партньорство с Магистърска програма "Преводач-редактор" на Софийския университет. Повече за инициативата в "Артефир" разказва Юлия Рафаилович – изпълнителен директор на Къщата за литература и превод. Номинации за пилотния..
Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години точно на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската..
Слънчевата енергия изпревари въглищата в електроенергийния микс на ЕС през миналата година. В страните от ЕС Слънчевата енергия е генерирала 11% от..
Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg