Проф. д-р Василен Васевски е художник, преподавател, писател и журналист. Определя стила, в който твори своите картини, като метафизичен романтизъм. Според твореца изкуството има и съдбовната мисия да образова и да променя човека към по-добро. От близо четвърт век живее и развива артистичния си потенциал в САЩ.
На 2 август 2023 г. в галерия "Мисията“ към Държавния културен институт към министъра на външните работи се открива изложбата "Here And There: между два бряга“.
Експозицията с куратор проф. Василен Васевски представя творби на 11 български художници, които живеят и развиват артистичния си потенциал отвъд Океана.
Обединяващото звено на художниците в изложбата е не само сходната им лична история, но и групата "Български художници зад граница", създадена през 2007 г. с цел сътрудничество в сферата на изкуството за разпространение и запазване на българската култура в чужбина.
Българската емиграция в САЩ
"Чикаго – градът, в който живея – е известен с най-много българи. Ние го наричаме българската столица на Америка“, споделя проф. Василен Васевски.
В "града на ветровете“ живеят около 100 000 българи или това е 90% от новата българска емиграция. Разликите между старата и новата емиграция се изразява в разликите във времето, в което живеем.
"Българската общност в Чикаго е организирана в 13 български училища, няколко култури центрове. Доскоро имаше 5 български вестника. Има съюз на българските писатели и нашата формация на българските художници", допълва още той.
Метафизичният романтизъм
Проф. Василен Васевски завършва живопис в Художествената академия в София през 1997 г., а две години по-късно заминава за Съединените щати. Днес той преподава рисуване, дизайн, цветознание в Илинойския институт по изкуство и в колежа “Харолд Уошингтън” в Чикаго и участва в множество изложби в Европа и в Америка. Определя стила си като “метафизичен романтизъм”, а според критиците "от картините му струи светлина".
Посланието
"Балансът може да бъде намерен отново, стига да го потърсим, и целта на нашия живот е да станем по-хармонични, по-балансирани и ако можем, да бъдем по-добри. Когато предлагаме доброта около нас, част от нея ще се върне при нас", посочва художникът.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..
Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..
Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..
Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: · Мак Маринов за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg