Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преображение Господне

Снимка: БГНЕС

При Своето Преображение Христос, за да ги укрепи във вярата и да ги увери, че наистина е Син Божи избира трима от Своите ученици, пред които се показва в небесната Си слава. Свидетели на събитието са апостолите Петър Йоан и Яков. След като ги завежда на планината Тавор, Спасителят се преобразява пред тях, като лицето Му светва като слънце, а дрехите Му стават бели като сняг. От двете му страни се явяват двамата старозаветни мъже Мойсей и Илия, които разговарят с Него. В този момент от един облак се чуват думите: "Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение".

Повелята на този божествен глас остава завинаги в душите на тримата апостоли и те постоянно пребъдват в Христос – Извора на светлината. Ние също следва да преосмислим тези думи и никога да не се съмняваме в тяхната истинност, за да може да се надяваме, че всемогъщата Божия десница ще ни закриля и води към вечната радост на Царството Божие. Заедно с иконом Василий Шаган, председател на варненските храмове "Св. Николай" и "Св. архангел Михаил" разговаряме за значението и смисъла на днешния празник и възможността за преобразяване на християните, благодарение на христовото благовестие.



Християнска поезия
 "Аз съм миг и вековечност…" от Стилян Чилингиров, в изпълнение на актьора Ириней Константинов.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45